Zerde Nasıl Yapılır, Malzemeler ve Tarifi

Ramazanın vazgeçilmez tatlılarından Zerde iftar sofralarını süslemeye başladı. Peki bu muhteşem lezzete ulaşmada püf noktaları neler?

Hem sağlıklı, hem lezzetli. Zerde geleneksel Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden ve iftar sofralarının da vazgeçilmezi. Zerdenin yapımı da yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Ramazan ayında ve sıcak havalarda ilgi gören iyi bir zerdeyi yapmanın püf noktası ise safran. Kullanılan malzemenin kalitesi ve tazeliğiyse önemli.

5 kg su, 1 kg şeker, 250 gr haşlanmış pirinç, 75 gram karanfil ve 75 gram tarçın (çubuk tarçın), her aktarda bulabileceğiniz olmazsa olmaz SAFRAN.

Zerdenin yapımına kaynayan suya safranın atılması ile başlanıyor. Daha sonra ise malzemeler teker teker kaynayan suya bırakılarak kıvamını alana kadar karıştırılıyor.

Kaynamış suyun içine 25 gr safran koyuluyor. Çubuk tarçın ve karanfil ekleniyor ve 10-15 dakika kaynadıktan sonra haşlanmış pirinç ilave ediliyor. Hafif kısık ateşte pişmesi lazım. Pirinçleri de karıştırırken parçalamamak gerekiyor.

Zerde yaklaşık 15 dakika kaynadıktan sonra soğuması için cam kaselere dolduruluyor. Daha sonra da süsleme işlemine geçiliyor.

zerde nasil yapilir

zerde yapilisi tarifi, susleme

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*