Yoğuşmalı Kombinin Farkı, Özellikleri Nedir | Nasıl Çalışır?

Hermetik kombiler ikiye ayrılıyor. Biri yoğuşmalı kombiler diğeri de normal hermetik kombiler. Yoğuşmalı kombinin farkı nedir?

yogusmali kombinin farki nedir

Yoğuşmalı kombilerin bacası da diğerleri gibi atmosfere açılmak zorundadır. Yoğuşmadaki maksat suyun yoğuşma özelliğinden faydalanmaktır. Suyun buhar halinden sıvı hale dönüşmesine yoğuşma deniyor. Doğalgaz yandığı zaman su buharı ortaya çıkıyor. Yoğuşmalı kombi bu su buharının enerjisini de kombinin enerjisine katarak %109 gibi daha yüksek verimlere ulaşıp yoğuşan suyu da dışarı atmaktadır. Yoğuşmalı kombilerin çalışma mantığı basitçe budur.

Normal kombi ile yoğuşmalı kombi arasındaki farkı verim farkı olarak da çok net anlayabiliriz. Normal kombilerin verimleri kayıplarla beraber %80-92 arasında değişirken, yoğuşmalı kombilerin verimleri %105-109 arasında değişmektedir.

Yoğuşmalı kombiler hakkında yanlış bilinen bir husus var. Bu kombilerin doğalgazı 2 defa yaktığı söyleniyor. Böyle bir durum söz konusu değil, gaz %92 verimle yanar. Çıkan su buharının “eşanjör” etrafında 1 defa daha döndürülmesi sonucunda su buharındaki enerji alınır ve yoğuşan su dışarı atılır.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*