Üniversite Harçları Kalkıyor Mu?

Üniversite öğrencilerine müjdeli bir haber geldi. Hepiniz bir arkadaşınızdan veya herhangi bir yerden duyarak doğruluğunu kanıtlamak için internette araştırmaya koyuldunuz sanırım. Çünkü bugüne kadar hep bu haberleri duyduk ancak hiç gerçekleşmedi. “Üniversite Harçları Kalkıyor” haberlerini gazeteler yazdı durdu. Ancak bu haberi doğru duydunuz. Üniversite Harçları Kalkıyor! İşlemler 2012-2013 Eğitim-Öğretim dönemine yetiştirilmeye çalışılıyor. 

YÖK üniversite harç paralarının kaldırılmasına yönelik çalışma başlattı ve Başbakan da bu konudan bahsetti. Talimat bizzat başbakan tarafından verildi. Öğrencilerin parasız devlet üniversitesi hayali gerçek oluyor.

universite harclari kalkiyor parasiz universite

ÜNİVERSİTE HARÇLARI 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA KALKABİLİR.

Ayrıntılı bir çalışma yapılacak.

Sayıları yaklaşık 4 milyon olan üniversite öğrencilerinin yıllık ödedikleri harç miktarının 1.1 milyar TL tuttuğu biliniyor. Başbakan Erdoğan üniversite öğrencilerinin üzerinde büyük bir mali yük oluşturan üniversite harçlarının kaldırılmasına yönelik çalışma yapılması talimatını verdi.

Parasız Üniversite’nin ne zaman başlayacağı belli değil ancak 2012-2013 eğitim-öğretim yılında biraz daha ayrıntılı bilgi ortaya çıkacak gibi görünüyor.

ÖSYM’nin 2011 verilerine göre, 95 devlet, 54 vakıf, 9 askeri ve 1 polis akademisinde 1 milyon 98 bin 310 ön lisans, 2 milyon 528 bin 332 lisans, 126 bin 368 yüksek lisans, 43 bin 405 doktora ve 20 bin 671 tıp ihtisas öğrencisi öğrenim görüyor. Yani 154 yüksek öğrenim kurumunda toplam 3 milyon 817 bin 86 öğrenci var.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

17 Yorum

 1. eren ms says:

  meraba arkadaslar harc paraları kalkacak ama resmi gazetede yayınlanması gerekıyor.harclar kalkacak ama adaletsız bir durum var.2 ogretimler icin bu yuzden belli protesto gosterileri bu islemi yavaslatabilir.2 ogretimlere yapılan haksızlıktır.ben birinci ogretim ogrencisiyim ama 2 ogretim ogrencilerine bu adaletsizligin altında kalmayın diyorum.devlete yapılan adaletsızlıklerde var 2 veya 3 yerden burs alma gibi hem devleti hemde milleti somuruyorlar.nasıl oldugunu acıklamıcam burda tabiki.

 2. nazmiye aydın says:

  harçlar kalkmalı bence de..ama hepsinin kalkması gerek biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar.iölerde de kalkmalı.ben iö öğrencisi değilim ama halktan biriyim.Atatürk eşitlik ilkesi getirmiş bunu uygulamaya da koymak gerek

 3. can alfa says:

  hani kalktı nerede göremiyorumtüm üniversiteler harç ücretlerini yayınladı nerde bunun doğruluk payı kaldırcaz dediler yalan söylediler sonrada kimsenin ses sedası çıkmadı görelim nerde bişileride bu halk için yaptığınız yalan söyleyip uyutmaya çalışıyorlar

  • HABERCİL says:

   Başbakan söyledi. Büyük ihtimal kaldırılacak ancak bu dönem değil. Çalışmaları 2. döneme yetiştirirler muhtemelen.

 4. Betül Bilgi says:

  Şimdi ben hala kaldırıldıgını anlamış degılım kazandıgım okulun sitesi öğrencı kayııt işlemlerinde katkı payı makbuzu yanı harç kredisi yatrmamı istiyor bu ne demek

 5. Perviz says:

  Salam harclar kalksa inwallah bundan yabanci oyrenciler yararlana bilecekmi?yani bu dovlet universteleri butun ogrencilerimi parasiz olacaqmi?

 6. ELİF says:

  GERÇEKTEN BU SENE KALKICAK MI İKİN
  Cİ ÖĞ DAİLMİ

 7. şeyda says:

  pekı bu uygulama bırıncı donemede yetsrmı acaba hala bı netlık yokmu ortada

 8. tuncer yıldırım says:

  ins.kalkar sonucta bizde bu ulkenin cocuklarıyız eger sosyal bi devlette yaşıyrsak boyle bi hata kalkmalı özel univrstelrde okuyan brnin zengnlik gbi avantajı var kim istemez ki para verip bitermek.ama devlet universitelri öyle degil bi yandan sınıfı gecme derdi varken bi yandan para vermek akıl karı degil

 9. derya says:

  arkadaşlar olumlu bir olayı da hemen kötüye yoruyoruz.bir şey beklemeden de yapılamaz mı bir şeyler .harçlar varken kalksın istiyorduk kalkacak dendi altında bir şey arıyoruz

 10. derya says:

  ya lütfen 2012-2013 yılına yetişsin zaten çok geç kalmış bir uygulama

 11. Faruk DAŞDEMİR says:

  Evet böyle bir söz konusu var. Umarım olurda… Sahit olduğum olaylarla karsılastım. Arkadaşlarım sırf harc parası yatırmadığından dolayı dönem uzalttıgına sahit oldum. aile ekonomi durumu iyi olamayan bir ögrencinin ögle yemegini günlük ihtiyacını karsılamayan bir ögrenci için cok güzel bir sistem. hilmi arkadaşımızn dediği gibi sözünede katılıyorum hem harc parası yatır ve eğitim dönemini uzalt. Bakıyorsun özel üniversite okuyan bi ögrenci ise okulun yolunu bilmiyo adam mevzun olmus. adaletsizlik demiyorum adalatin yerini bulmasına istiyorum. 2012-2013 yılı için yapılasını cok isterim.

 12. hilmi özdemir says:

  eğer böyle birşey olursa hakikaten çok iyi olur. ama zannetmiyorum ki oturdukları yerden bizim sırtımızdan para kazanması kolay bir şekilde durur iken böyle bir insaniyetlik yapsınlar… öyle ki hem paramızı verip hemde geçme derdiyle uğrasırken özel üniversitedeki arkadaslar üniversiteye bile uğramadan mezun olup iş sahibi oluyorlar.bizim neyimiz eksik ya da şöyle sorayım bizim hata gibi neyimizi gördülerde devlet üniversiteleri parasızdı. denildi oysaki bir yıl içerisinde milyarların hesabını yapmaya calışan ailelerimiz sıkıntıya girerken. başkalarıda para kazanıyordu.neden gemicik vs alısın diye… bence oluru yok böyle işlerin yavaş yavaş seçim yaklaşıyor ya secime yönelik birer atılım daha . sasırmamak gerekir aslında. amma velakin böyle birseyin düşüncesi bile güzel. Böyle bir şey olsaydı da ne kadar ferahlardık kimbilir. . .

  • hilmi özdemir says:

   böylelikle belki de ayrımcılık kalkmış zengin fakir yani özel paralı üniversitey giden ve gitmeyen öğrenci srtık iş dünyasında da bir sayılır….

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*