Türkiye’de Emeklilik Yaşı Kaç Olacak, 53’e Yükselecek mi

Türkiye’de emeklilik yaşı 48. İşte bu sebeple sosyal güvenlikteki kara delik kapatılamıyor. Bu durum son bakanlar kurulunda da gündeme geldi. Tartışılan yeni formülse emeklilik yaşını 53’e yükseltmek.

Türkiye emeklilik yaşını kademeli olarak 65’e yükseltti. Buna karşılık mevcut tablo çok çarpıcı. Türkiye’de emeklilik yaşı halen fiili olarak kadınlarda 48, erkeklerde 49. İnsanların 65 yaşında emekli olmasına ise 2046 yılında geçilecek. Erken emeklilik bütçenin hala kara deliklerinden biri. Ekonomiyi zora sokan bu durum son bakanlar kurulunda da masaya yatırıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilik yaşının yükseltilmesi halinde bütçe açığının önemli ölçüde azalacağının altını çizdi. Halen 10 milyonu aşkın emekli var. Bunlardan 2 milyonu hem emekli maaşı alıyor, hem de 2. bir işte çalışıyor. Bunlardan da sadece 250 bin’i prim ödeyerek kayıtlı çalışıyor. Diğerleri kaçak. Bu durum hem ekonomideki kayıpları artıyor, hem de işsizliği destekliyor.

Avrupa ülkelerinin emeklilik tablosu da çarpıklığı ortaya koyuyor. Avrupa da 4 çalışana bir emekli düşüyor, Türkiye’de ise 2 çalışan 1 emekliye bakıyor. Problemle birlikte çözüm yolları da masaya yatırldı. Bakanlar kurulu çarpık tablonun kısa sürede düzeltilmesi için 48-49 olan emeklilik yaşını 53’e çıkarma formülü üzerinde duruyor. Emeklilik yaşının uzun vadede 65 olarak korunması düşünülüyor.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

32 Yorum

  1. temel peker says:

    ben işebaşlarken 25 yıl 5000 işgüniidi emeklilik birkere uzattılar şimdi birkere daha uzatmayı planlıyorlar bu haksızlık değilmi şimdiye kadar nerde ğörülmüş verilen hak geri alınsın fakat sayın millet vekillerimiz 2 yılda süper emekli oluyor bu nasıl iş ben 01 02 1983 ssk ğirişim var fuldolu ama emekli olamıyorum bunasıl iş hak ve adalet nerde gezmeyemi gitmiş teşekkürler

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*