Tıp Alanında Türk Bilim Adamları ve Eserleri

tip alaninda turk bilim adamlari eserleriÇok eski çağlarda hastalanan veya yaralanan insanları sadece büyücülerin iyileştirebileceği sanılıyordu. Hastalanan veya yaralanan hayvanların bazı otları yiyerek iyileştiğini gören sonraki insanlar tedavi yöntemleri konusunda yeni bir ufka sahip oldular.

Diyelim ki ilk çağlarda yaşıyorsunuz ve şiddetli migren ağrılarınız var. Zamanın tabibi kafa tasınıza delikler açarak ağrıyı çıkarmaya çalışıyordu. Bilim dallar içerisinde kuralları çok hızlı değişen tek bilim dalıdır tıp bilimi. Ama bazi tabipler var ki 1000 yıl önce önerdikleri ile bugün kabul edilen doğrular hala aynı.

İBN-İ SİNA 980-1037

Bağışıklık sistemini bulmuş ve izah etmiştir. Anatomik çalışmalar yapan Müslüman Türk bilim adamlarının başında gelir. Daha çok küçük yaşta edebiyat, matematik, geometri, fizik, müzik, doğa bilimleri, felsefe ve mantık öğrenen İbn-i Sina sadece doğuda değil batıda da ünlenmiştir.

En ünlü eseri olan “El-Kanun Fit-Tıb” 12. yüzyılda Latinceye çevrilerek Avrupa üniversitelerinde 19. yüzyıla kadar tam 700 yıl temel ders kitabı olarak kabul edilmiş okutulmuştur. El-Kanun’da söz edilen tıbbi bilgilerin büyük bölümü bugün dahi geçerliliğini korumaktadır. İbni Sina tıp alanında halk sağlığı, çevre sağlığı, göz, diş, kalp, kan ve damar hastalıkları, cerrahi, yanık tedavisi, spor, çocuk sağlığı, patoloji, eczacılık, koruyucu hekimlik, teşhis ve tedavi yöntemleri gibi tıbbın birçok alanındaki görüş ve uygulamalarıyla tıp bilimine evrensel boyutta katkılarda bulunmuş ve bu nedenle kendisine batıda tıbbın kralı denmiştir.

İBNÜ’N NEFİS – 1210-1288

Kan dolaşımını bulmuş ve izah etmiştir. İbnün Nefis 1242’de insan vücudundaki kan dolaşımını doğru biçimde tanımlayan ilk kişidir. Anatomik bilgisi doğrultusunda kalp ve akciğer arasındaki bağlantıları, atardamarların temiz kan, toplar damarların kirli kan taşıdığını, kanın akciğerlerde temizlendiğini, kalbe dönen temiz kanın beyne ve vücudun diğer organlarına aort tarafından taşındığını net bir şekilde ifade etmiştir.

AKŞEMSEDDİN – 1389-1459

Mikrobu Pasteur’den 400 yıl önce bulmuş ve izah etmiştir. Hacı Bayram Veli’nin talebesi, Fatih Sultan Mehmet’in hocasıdır. İstanbul’un alınmasında Fatih’e akıl hocalığı yapmış ve Ayasofya’da ilk namazı o kıldırmıştır.

Hastalıklara sebep olan mikrobu ve karantinanın mantığını “MADDET-ÜL HAYAT” adlı eserinde şöyle anlatır. Hastalıkların insanlarda teker teker peyda olduğunu zannetmek yanlıştır. Hastalıklar insandan insana gözle görülmeyecek kadar küçük tohumlar vasıtası ile geçer. Buna rağmen mikrop teorisi Pasteur’e mal edilmiştir.

Aynı zamanda ilk kanser araştırmacılarından olan Akşemseddin o devirde “Seratan” denilen bu hastalıkla ilgili önemli tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Sadrazam Çandarlı Halil Paşa’nın kanser hastası oğlu Kazasker Süleyman Çelebi’yi tedavi ettiği nakledilmektedir.

Ayrıca hangi hastalıklara ne tür bitkiler kullanılarak ilaç hazırlanabileceğini formülleriyle yazdığı bir eser vardır.

ŞERAFETTİN SABUNCUOĞLU -1386-1470

Laporoskopik cerrahinin ilk uygulayıcısıdır. İdrar torbasını gümüş bir kanulle delerek boşalttığı bir ameliyatı vardır. Ameliyatı çizimlerle destekleyerek anlattığı bir eseri bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet döneminin ünlü doktoru ve tıp bilginidir. Döneminde yaşayan hekimlerden farklı olarak cerrahlığa ağırlık vermiştir.

Cerrahi alanda birçok uygulama geliştirmiş ve bu uygulamalarına da resimli olarak eserlerinde yer vermiştir.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*