Suyla-Hidrojenle Çalışan Kombi

Su ile çalışan kombi. Aslında bu kombi basit bir mantıkla çalışıyor. Cihaz aynı bir kombiye benziyor ancak tek bir farkı var. Cihaz doğalgazla değil, şebeke suyuyla çalışıyor. Elektrik yardımıyla şebeke suyu cihazın içine giriyor ve kombi içindeki cihaz şebeke suyunu hidrojen ve oksijenine ayırıyor. Hidrojeni de yakıt olarak kullanıp evi ısıtıyor.

Fikret Özçelik bu cihazı yaptı. Kendisi bu kombi sisteminin doğalgaza göre %40 tasarruf sağladığını söylüyor. Elektrik enerjisi ile çalışıyor ve yakıt için kullandığı su miktarı da aylık 15-20 litre.

Su ile çalışan bu kombi elektrik faturasını yükseltiyor ancak mucit Fikret Özçelik buna da çözüm düşünüyor. Eğer sisteme bir güneş paneli entegre edilirse ilk yatırım maliyetini çıktıktan sonra herhangi bir ödeme yapmadan ısıtma sağlayabiliyorsunuz.

Kombi suyla çalıştığı için bacası yok. En önemlisi de zehirlenme olayları yaşanmıyor. Doğalgaz faturasına son veren kombinin ücreti şimdilik 5 bin lira.

Bu cihaz şebeke suyuyla sadece evinizi ısıtmıyor. Malum akaryakıt fiyatları da aldı başını gitti. Bu cihazın ufak bir modeli araçlara monte edilebiliyor. Böylece yine su yardımıyla yakıttan tasarruf etmiş oluyorsunuz. Bu sistemi şimdilik 700 araç kullanıyor.

Yorumlar:

Bu icadı yorumlayacak olursak, elektrik faturasının doğalgazdan yüksek geleceğini düşünüyorum. Suyu elektroliz etmek için harcanan elektrik ve daha sonra tekrar suyun ısıtılması birçok enerji kayıpları oluşturmaktadır. Kullanılan elektrik enerjisinin Güneş Panelinden karşılanabileceği konusuna değinilmiş. Bu durumda yine enerji kayıpları oluşacaktır.

Güneş panelinden elde edilen elektrik suyu elektroliz edecek ve elde edilen hidrojenle tekrar su ısıtılmaya çalışılacak. Güneş enerjisiyle suyun direkt olarak ısıtılıp ev içerisinde pompa yardımıyla dağıtılması daha karlı olabilir.

suyla hidrojenle calisan kombi

 

Buna Benzer Diğer Yazılar...

5 Yorum

 1. Ferhat GÜVEN says:

  Sayın Başarı Fırıncı öyle yada böyle adam bişeyler yapıyor. Allah askına sen bu yasına kadar oksijen tüketmekden başka ne nane yedin bir söylermisin lütfen.
  Senin kafanı yaşayanlar oldukca kimse heveslenip bisey yapamaz zaten

 2. mustafa Ünsal says:

  Nereden alacağım nasıl alabilirim.

 3. mustafa ünsal says:

  Suyla çalışan kombi üretimdemi, nasıl alabilirim bildirirseniz memnun olurum.

 4. mustafa öz says:

  Yapmista buda bi basari sayilir ama ne bi sitesi var ulasilabilecek nede yaygin bir montaj ekibi bole olunca faydasini gormek sadece hayal gibi kaliyo isten anlayan olmaz diyo kanitlamak lazim herbile bir kiside olmasi lazim ozaman kanitlanir diye dusunuyorum…yinede ellerine saglik….

 5. Başarı Fırıncı says:

  Mucit mi.? ne mucidi , mucit ne arar Türkiyede .:) Arkadaşım bu sistemi ben 10 yıldır biliyorum hatta ilk okulda fen dersinde gördüğünüz elektroliz olayının ta kendisidir mucit ne anlama geliyor .? zaten bulunmuş bir olay. sadece adapte edilmiş. ben oksijen kaynağında, arabada, hertürlü petrolle çalışan motorlarda kullanılan tiplerini biliyorum. türkiyede yeni gibi görünsede google leye hho cell dediğinizde dünyada milyontane örnek görürsünüz.

  Lütfen bir halt yemişiz gibi övünmeyelim sanki atomu parçaladık.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*