Şekillerine Göre Kemik Çeşitleri

Şekillerine Göre Kemik Çeşiteri

İskeleti meydana getiren kemikler şekillerine göre uzun, yassı, kısa ve düzensiz şekilli kemikler olmak üzere dörde ayrılır:

  1. Uzun Kemikler

Kol ve bacaklarda bulunan iki ucu şişkin silindir şeklindeki kemik- lerdir. Ön kol, dirsek, pazu, uyluk, kaval kemikleri bu gruba girer. Uzun kemiklerin ucundaki şişkin kısma baş, iki baş arasındaki bölgeye ise gövde denir. Uzun kemiklerin baş kısmı, üzeri sıkı kemik doku ile kaplı olan süngerimsi kemik dokudan meydana gelmiştir . Bu dokunun boşluklarında kırmızı kemik iliği bulunur. Gövde kısmı sıkı kemik dokudan oluşmuştur.

Uzun kemiklerin ortasında ise sarı kemik iliği bulunur. Uzun kemiğin baş kısmı ile gövdesi arasında, kemiğin boyuna uzamasını sağlayan kıkırdak doku yapısında yapılmış büyüme bölgesi bulunur. Epifiz plağı olarak adlandırılan bu kıkırdak yapı 19-23 yaşından sonra kemikleşir ve kemiğin boyuna uzaması durur. İnsanlarda boydaki uzamanın sınırlı olmasının nedeni budur.

Düzensiz Şekilli Kemikler ve Kısa Kemikler

  1. Yassı Kemikler

Levha şeklinde olan kemiklerdir. Kafatası, kürek, kalça, kaburga kemikleri yassı kemiklerdendir . Bu kemiklerde periost denilen kemik zarının altında sıkı kemik, ortada ise içerisinde kırmızı kemik iliği bulunan süngerimsi kemik doku yer alır. Yassı kemiklerde sarı kemik iliği bulunduran kanal yoktur.

  1. Kısa Kemikler

Boy ve genişliği birbirine yaklaşık olarak eşit kemiklerdir. El ve ayak bileklerindeki kemikler bu gruba girer . Şekil olarak farklı olmakla beraber yapısal olarak yassı kemiklere benzer. Dıştan içe doğru kemik zarı, sıkı kemik dokusu ve süngerimsi kemik dokusundan oluşur.

  1. Düzensiz Şekilli Kemikler

Vücudun değişik bölgelerinde bulunan, belirli bir şekli olmayan kemiklerdir. Örneğin omurlar ve bazı yüz kemikleri bu gruba girer. Yapısal olarak kısa ve yassı kemiklere benzer.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

1 Yorum

  1. muhammet ali t. says:

    güzel denebilir

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*