SBS Tercihleri Nasıl Yapılır 2013, oges.meb.gov.tr

8. sınıf öğrencilerinin liselere yerleşebilmek için girdikleri SBS 2013 sonuçlar 12.07.2013 tarihinde açıklandı. Bu aşamadan sonra puanlarını öğrenen öğrencileri bir tercih süreci bekliyor. Daha önce hiç böyle tercih işlemine girmemiş olan öğrencilerin kafalarında elbette birçok soru işareti bulunuyor.

SBS 2013 TERCİH KILAVUZU İNDİR

Bu soru işaretlerinden bazıları Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyurduğu aşağıdaki açıklama maddelerinden öğrenilebilir.

Liselere yerleştirme için tercihler 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

SBS LİSE TERCİHLERİNİZİ İNTERNETTEN YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

 1. Tercihler öğrenci velisi tarafından 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında en fazla 10 (on) tercih olmak üzere http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre yapılacaktır.Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayan veliler için; okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği Ek-1’deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak veli adına yapacaktır (21 Temmuz 2013 saat 17:00’ye kadar).Yurt dışından sınava girerek tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma imkanı olmayan öğrenciler hariç, “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu” ve “Tercih Başvuru Bilgileri Formu”; telefon, posta, faks, e-posta v.b. iletişim araçları ile Bakanlığa gönderilmeyecektir.
 2.  Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır.
 3. Tercihlerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme e­-kılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacaktır.
 4.  Elektronik ortamda onaylanan “Tercih Başvuru Bilgileri Formu“nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.
 5. Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e­okul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.
 6. Tercih başvurusu sadece 1 (bir) kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden tercihler, bir önceki yıl okul taban puanlarına ve öncelik sırasınadikkat edilerek yapılmalıdır.
 7. Özel yetenek, mülakat/ mülakat ve beden yeterliliği ile özel yetenek sınavı sonucuna göre veya sağlık nedeniyle kaydı yapılamayan öğrenciler tekrar tercih başvuru yapamayacaklarından tercihlerini bu hususu göz önünde bulundurarak yapmaları gerekmektedir.
 8. Okulların kayıt ­kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler bu kılavuzun II. bölümünde açıklanmaktadır. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

SBS TERCİH YAPMA MOTORU-ROBOTU 2013

Buna Benzer Diğer Yazılar...

65 Yorum

 1. emine demirtaş says:

  onay bekleniyor yazıyor şimdi ne yapmam lazım

 2. emine says:

  onay bekleniyor diyor şimdi ne yapmam lazım ??*?

 3. emine says:

  tercihimi yaptım onay bekleniyor diyor şimdi ne yapmam lazımm

 4. sbs kurbanı says:

  abi olmuyor işte yardım etseniz. giriş kodunu kabul etmiyor. ne yapıcam ??

  • MUSTAFA TUNCER says:

   sevgili öğrenciler,sisteme internet explorer den giriniz ve öğrenci no nu 2013 olmadan sade haliyle yazınız.

 5. deniz can says:

  biz başka bir şehire taşındık ve ben tercihlerimi internet üzerinden yaptım şuan onay bekleniyor diyor okula gitmek gerekiyormu bilgi verirseniz çok sevinirim

 6. REIS 06 says:

  KARDEŞLERİM TERCİHLER CHROME,MOZİLLA GİBİ İNTERNETİN SÜRÜMLERİNDE HATA VERDİĞİNDEN DOLAYI YAPILMAMAKTADIR. BU YÜZDEN İNTERNET EXPLORER DAN YAPMANIZI ÖNERİRİZ. DENEYİNİZ. ORDAN OLUYOR.

 7. Kağan Sadıç says:

  Bugün öğleden beri tercihimi yapabilmek için uğraşıyorum ama web sayfası açılmıyor bir türlü. Yoğunluktan mıdır acaba? Aynı durumda olan arkadaşlar var mı?

 8. asuman can says:

  abbas güçlünün sbs tercih robotuna girdim tc yazdım ve sadece oğlumun ad ve soyadını yazdım o şekilde gerçe tercih olmaz değilmi çok korkuyorum

 9. ayça özdemir says:

  bn sınav tercihimi nerden yapacam

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*