Öğretmenlikte 40 Yaş Sınırı Mahkeme ve Dava ile Sorun Kalkıyor

Öğretmenlik görevinde 40 yaş sınırı ile mağdur olanlara müjdeli haber. 40 Yaş sınırı kalkıyor. İtirazınızı mahkeme ve dava ile dile getirebilirsiniz.

Danıştay, aldığı karar ile usta öğreticilik yapan öğretmenlerin 40 yaş sınırı mağduriyetini ortadan kaldıracak bir karar aldı. ( Alınan karar ait belgeye yazı sonunda yer verilecektir )40 Yaş Sınırı Kalkıyor

EĞİTİM SEN konu ile ilgili açıklama yaptı.
“Bilindiği gibi 4.3.2006 günlü, 26098 sayılı Resmi Gazete`de Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği`nin 6/1-d maddesinde öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla kırk yaşından gün almış olmak koşulu yer almaktaydı. Halen yürürlükte olan 6.5.2010 gün ve 27573 sayılı Resmi Gazete`de Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği`nin 11/1-g maddesinde bu hüküm aynen yer almaktadır. Bu koşulu aşmak için sendikamız hukuk bürosunca yürütülen bir davada Danıştay 12.Dairesi 22.11.2012 gün ve E: 2009/8096, K: 2012/9374 sayılı kararında öğretmen atama başvurusunun reddine ilişkin bireysel işlemin iptaline karar vermiştir. Anılan kararda gerekçe olarak davacının usta öğretici olarak istihdam edildiği tarih itibarıyla 40 yaş koşulunu taşıyıp taşımadığı araştırılarak işlem tesis edilmesi gerekirken aksi yönde tesis edilen işlemin hukuka uyarlılığının bulunmadığı belirtilmektedir.”

MAĞDURİYETE KAPI AÇILDI!
Usta öğreticilik yapan öğretmenlerin 40 yaş sınırı sebebi ile görev yapamamaları problemi çözülüyor. Söz konusu durumda olan öğretmen adayları atama döneminde başvuruların onaylanmaması halinde dava açma yöntemine gitmelidir. Şöyle ki, atama döneminde başvurusunu gerçekleştirmekte olan öğretmen adayı, bakanlık sitesinden başvuru yapmakta iken yaş koşulu nedeni ile başvurularının onaylanmaması halinde mahkeme başvurabilecekler.

Kararın gerekçesi dikkate alındığında 40 yaş mağduru öğretmen adayları arasında yalnızca usta öğreticilik yapanlar değil ücretli öğretmenlik, vekil öğretmenlik yapanlarda bu yolu deneyebilir. Böylece öğretmen atamalarında 40 yaş sınırı sorun olmakta çıkıyor.

Danıştayın Aldığı Kararı buradan okuyabilirsiniz.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

37 Yorum

 1. rubil says:

  Emsal ler varsa meb bunu doğrudan kabul edip yaş sınırını kaldırmalıdır

 2. ayşe duran says:

  40 yaşından gün aldım ve atanamıyorum.Neden sadece usta öğretiçilere 45 getirildi.Kadrolu öğretmen olma hakkımız neden elimizden alınıyor.lütfen 40 yaşını dolduranlar birlik olalım.ben bugün dilekçemi danışytaya yolladım.Hep birlikte hareket edersek kazanma umudumuz var.

 3. Aynur Dogancay says:

  Mahkeme ile kazanılacaksa hak hiç yoktan iyi emegi gecenlere binlerce tesekkurler ama bu iş daha kolay aşılabilir bu durumda olan ogretmenlere atama sırasında eğitimde çalışma bilgileri sorularak başvuru şansı verilir böylece haklıya da hakkı verilir madem mahkeme de emsal karar var bundan sonra her aday bıreysel başvuru yapmamalıdır bunun bir standardı olmalı bundan sonra meb. Özel de ya da bakanlık bunyesınde calısarak 40 yaş sınırına gelmiş atanacak öğretmenlere bu yolla şans vermelidir kolaylik saglamalıdır saygılar

 4. Birikim ve tecrubenın son derece önemli olduğu ve atanmadan bısekılde özelde olsun kamuda ücretli vekil olsun edınerek zaman asımına uğrayan ogretmenlerın magdurıyetlerı ehemmıyetle gıderılmelı bu da mahkemelerle değil en kolay yolla ya says:

  Aynur Dogancay

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*