Öğretmen Eş Durumu Tayin, Atama Şartları Son Durum 2012

Öğretmenlerin eş durumu tayini taleplerine eski Milli Eğitim Bakanlarından da destek geldi. Hüseyin Çelik, twitter hesabında paylaştığı mesajında “konuyu başbakana ilettim, çözülecek” dedi.

Öğretmenlerin eş tayini tartışmasına Genel Kurmay Başkanı Nejdet Özel’den sonra eski milli eğitim bakanları da katıldı. Hüseyin Çelik ve Nimet Baş eş durumundan tayin isteyenlerin ailelerinin yanına tayin edilmesini istedi. Tartışma MEB’in son düzenlemesi ile başladı. Eskiden eş durumundan tayin isteyen öğretmenler talep edilen ildeki öğretmen ihtiyacına bakılmadan gerçekleştiriliyordu, ancak son değişiklik bu hakkı ellerinden aldı. Artık tayin istenen yerde açık varsa atama yapılacak.

Düzenleme hem öğretmenlerin, hem de hasretle onlara kavuşmak isteyenlerin tepkisini çekti. Onlar eş durumundan tayinimiz yapılmazsa “aile bütünlüğümüz bozulur” diyorlar. Bu tepkiler üzerinde MEB, eşleri, hakim, savcı, kaymakam olanlar için ilgili makamlarla görüşerek bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

Genel Kurmay Başkanı Nejdet Özel de asker eşi olan öğretmenler için devreye girdi, bizzat milli eğitim bakanı Ömer Dinçer ile görüştü. Ancak bütün öğretmenler bu haktan yararlanmak istiyor. Okulların açılmasına az bir süre kalmasına rağmen Bakanlık adım atmayınca şikayetler Başbakan Erdoğan’a taşındı. Öğretmenlerin tayin taleplerine destek veren eski milli eğitim bakanı Hüseyin Çelik twitterdan açıklama yaptı.

Çelik tayin istenilen bölgede öğretmen ihtiyacı olmamasına da bir öneri getirdi. Eş durumundan atama isteyen öğretmenlerin kamuda ya da bakanlıklarda görevlendirilmesini teklif etti.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

4 Yorum

 1. gurbet says:

  7 yıldır atama bekliyorum şükür oldu ama eşimden çocuğumdan ayrılmak zorundayım stajerliğim kalkmadan dönemez miyim gümüşhane den batmana kim duyar ki sesimi ………….

 2. beyza gök says:

  Yazık ki bu milletin öğretmenleriyiz ,bir öğretmen bu kadar değersiz olmamalı , sayın bakanım eşinizden ayrı çocuğunuzdan ayrı kalabilir misiniz? hele ki eşiniz hakkari de olsa küçücük çocuğunuzla eşinizi oraya gönderip çalıştırır mısınız ?Nerde aile bütünlüğü ?Eşim subay ve ben sınıf öğretmeniyim ,eşim için rahat okulumu bırakıp hakkariye tayin istedim, küçücük bir çocuğum var ama eşimin tayini çıktı ben kaldım , eşyalarımızı bile getirdik ankaraya ,sorarım size ne eşim var ne ailem ne de bir akrabam ne de bir parça eşyam ,ben o tehlikenin içinde o zor koşullarda nasıl eşim olmadan ,bebeğimi götürüp çalışayım ,bu adalet mi,hangi vicdana sığar,yazık bu düştüğümüz duruma ,eğer azıcık vicdanınız varsa bizlere yardım edin…LÜTFEN

 3. zübeyir karabekiroğlu says:

  sayın m.e.b kendi eşinden fazla deyil 2 ayayrı
  yaşasınki eşlerin değerini bilsin

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*