Medcezir Dizisinin İsminin Anlamı Nedir?

Medcezir Ne Demek, Medcezirin Anlamı Nedir, Medcezir Dizisinin Anlamı, Medcezirin Açıklaması Nedir, Medcezir Dizisi Ne Demek, Medcezir İsminin Anlamı Nedir
 

MedCezir kelimesi okullarda coğrafya dersinde öğrencilerin kafasına takılan bir terimdir. Ancak Star TV’deki MEDCEZİR dizisiyle diziyi izleyen milyonlarca kişi Medcezir kelimesinin anlamını merak etmeye başladı. Medcezir dizisinin isim anlamı şöyle. Medcezir, Gel-Git anlamına gelmektedir. Bir gök cisminin diğer bir gök cismine uyguladığı kütle çekim kuvvetidir. Bu kütle çekimi nedeniyle çekim uygulanan cisim üzerinde şekil bozulması meydana gelebilmektedir.

medcezir dizisinin anlami nedirMedcezir Ne Anlama Gelir?

Örneğin dünya üzerinde gel-gitler meydana gelmektedir. Dünyadaki Medcezir ayın çekim kuvveti ile açık okyanuslardaki suların şekli bozulmaya uğramaktadır. Aslında buna güneşin de etkisi bulunmaktadır. Ay ve Güneşin kütleleri ünya üzerindeki okyanus seviyelerinde yükselme değişmeler gelmektedir.

Galileo 1632’de yayımladığı “Gelgit Üzerine Diyalog” (Dialogue Concerning the Two Chief World Systems-Dialogue on the Tides) kitabında gelgit için “Denizdeki suların, Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi sonucu savrulmasıdır.” diyerek yanılgıya düşmüştür. Gelgitin kütleçekim kuvveti sonucu oluştuğu 1687’de Newton’ın Principia eserinde açıklanmıştır. 18.yüzyılda su yüksekliğini hesaplayacak tablolar geliştirilmiştir. Günümüzde ise su yüksekliği, akıntılar, gelgitin oluşacağı zaman bilgisayarlarla hesaplanmaktadır.

Medcezir Nasıl Oluşur

Ay dünya etrafında dönerken dünyanın ay tarafına gelen okyanus sularında yükselme meydana gelir, devamındaki diğer sularda da alçalma meydana gelir. Ayın dünya etrafındaki hareketi ile sürekli Medcezir meydana gelir.

Güneş de gelgit olayında etkilidir. Ay, Dünya ile Güneş arasındayken bu etki az; hepsi bir doğrultudayken fazla olur.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*