Marmaray Metro-Tren Durakları Güzergah

Marmaray Durakları, Marmaray Metro Hattı Güzergahı, Marmaray Tren Hattı Duraklar, Marmaray Metro Durakları, Marmarayda Hangi İstasyonlar Var, Marmaray Otobüs Hatları, Marmaray Nereden Nereye Gidiyor

İstanbulluların yıllardır beklediği asrın projesi Marmaray’da gün sayılıyor. Marmaray 29 Ekim 2013’te devletin zirvesinin katılımıyla açılacak. İstanbul’da raylı sistemin bel kemiği olacak proje, vatandaşların ulaşım alışkanlıklarını değiştirecek gibi görünüyor.

Marmaray projesinin temeli 2004 yılında atıldı. İsminin başına asrın projesi eklendi. O zamandan bugüne 9 yıl geçti ve nefesler tutuldu. Marmaray’ın açılış kurdelesi 29 Ekim 2013’te kesilecek. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı devlet liderleri de katılacak. Asrın projesi şüphesiz İstanbulluları çok sevindirdi.

Marmaray Güzergah ve Duraklar

İlk istasyon Kazlıçeşme. Tren yeraltı istasyonları Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek. Boğazın altından geçerek sırasıyla Üsküdar’a ve Ayrılıkçeşmeye ulaşacak. Proje İstanbul’daki tüm metro hatlarını birbirine bağlıyor. Bu entegrasyonda 2 nokta özellikle kilit rol oynayacak. Anadolu yakasında Üsküdar istasyonu, Avrupa yakasında ise Yenikapı.

marmaray tren duraklari guzergah

Marmaray ile uzaklar yakın olacak. Örneğin Atatürk Havalimanı’ndan Kartal’a 1,5 saatte, Üsküdar’dan Başakşehir’e 1 saatte gidilebilecek. 2016’da projenin yerüstü kısmı tamamlandığında Halkalı-Gebze arası 115 dakikaya inecek. Devam eden projelerin sonunda da Atatürk Havalimanıyla Sabiha Gökçen Havalimanı metro ağıyla birbirine bağlanmış olacak.

Artık trafik yüzünden uçak, vapur ve otobüs kaçırma bahaneleri tarih olacak.

Marmaray Yeni Otobüs Hatları

KAZLIÇEŞME İSTASYONU
Marmaray’ı kullanarak Anadolu Yakasından gelip, Avrupa Yakasındaki son durak olan Kazlıçeşme durağında inecek yolcular diğer toplu ulaşım araçlarına  entegre olabilmek için yeni oluşturulan  duraktan İETT otobüsleriyle  metro ve metrobüs duraklarına ulaşabilecekler.

İETT ZEYTİNBURNU METRO – KAZLIÇEŞME HATTI
Bu otobüs hattı ile yolcular, Marmaraydan inen yolcu  Zeytinburnu-Bağcılar tramvay istasyonuna  ve Zeytinburnu Metrobüs İstasyonu’na ulaşabilecek.

İETT TOPKAPI CEVİZLİBAĞ – KAZLIÇEŞME HATTI
Kazlıçeşme Marmara’dan inen yolcular Cevizlibağ Metro, Metrobüs, Topkapı- Sultançiftliği Tramvay hattı ve Topkapı istikametine bu hat ile gidebilecekler.

İETT YENİBOSNA – KAZLIÇEŞME HATTI
Bu hattı ise; Bakırköy Sahil Yolu, Ataköy, Şirinevler, Yenibosna Transfer Merkezi’ne bağlanacaklar yolcular kullanabilecek.

Ayrıca Halkalı yönünden gelen  ve eski banliyö hattı güzergahını kullanan ve Marmaray Kazlıçeşme İstasyonu ile Yenikapı aktarma merkezine ulaşacak yolcular için ise HALKALI- KAZLIÇEŞME-YENİKAPI-SİRKECİ HATTI, oluşturuldu. Yine bu kapsamda Kazlıçeşme Marmaray İstasyonu’nun sahil  tarafında  yeni otobüs, yolcu bekleme peronları  yapıldı.

YENİKAPI
Marmaray’dan Yenikapı istasyonu’nda inen yolcular için Aksaray-Havalimanı ve Aksaray- Kirazlı Metrosuna aktarma imkanı sağlayacak Yenikapı-Aksaray ring seferleri oluşturuldu.  Ayrıca Yenikapı’dan geçen mevcut 19 hat 140 araç ile Taksim, Beyazıt, Eyüp gibi önemli merkezlerle entegre olunacak.

SİRKECİ;
Eminönü’ndeki mevcut 58 hat 406 araç ile Taksim, Karaköy, Beşiktaş gibi önemli merkezlerle entegre olunacak.

KADIKÖY AYRILIK ÇEŞMESİ
Ayrılık Çeşmesi İstasyonu Marmaray ve Kadıköy-Kartal metro hattının entegre olduğu istasyon. Yolcular bu istasyondan Kadıköy ya da Kartal yönüne metroyu kullanarak ulaşabilecekler. Ayrıca mevcut 51 hat 516 araç ile entegre olunacak.

ÜSKÜDAR MEYDAN
Üsküdar’da bulunan mevcut 47 hat 314 araç ile entegre olunacak.

National Geographic – Marmaray Tüp Geçit Projesi

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*