KYK Kredi Borç Erteleme Dilekçesi

KYK’dan öğrenim kredisi alan öğrencilerin kredi borçları mezuniyetin ardından bildirilir.  Mezun olunca hemen iş bulamayabilirsiniz, veya hala öğrenciliğe devam ediyor olabilirsiniz. Bu sebeple kredi borçlarınızı erteleme şansınız var.

Öğrenci (borçlu) öğrenim ve katkı kredisi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere, krediyi kaç yıl aldıysanız aynı süre içerisinde aylık taksitler olarak ödemeye başlarsınız.

 • Borç ödeme vadesi henüz başlamayanların,
 • Borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin, 
 • Borçlunun, Kuruma müracaatı esnasında; Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin yazılı talebi ile borç ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılmaktadır.

Öğrenim kredisi için belirttiğimi bu durumlar katkı kredisi için de geçerlidir. Bunlar dışında herhangi bir sebeple kredi borcu ertelemek mümkün değildir.

Yukarıda belirttiğimiz şartları sağlayan kişiler borçlarını ertelemek isterse,  borç başlangıç tarihinden bir ay önce KYK internet sitesi www.kyk.gov.tr‘deki “Dilekçeler ve Formlar”  sayfasında örneği bulunan BORÇ ERTELEME DİLEKÇESİ“ni doldurarak aşağıdaki KYK Genel Müdürlüğü adresine göndermeleri gerekir.

Dilekçenin gönderileceği adres: Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad. No: 61 Cebeci – ANKARA”

Kredi Borcu Erteleme Dilekçe Örnekleri:

Buna Benzer Diğer Yazılar...

9 Yorum

 1. emsile topak says:

  13 eylülde borç erteleme dilekçesi ni bu adrese gönderdm ancak hala sonuç gelmedi yardımı olur musunuz??Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı Söğütözü Mah. 2176 Sok. No:25 Çankaya/ANKARA” adresine göndermeleri gerekmektedir.

 2. hasan says:

  kredi borclarım basladı. askere giderken dondurma gibi bir sansım var mı?

 3. nevzat demir says:

  ya 4 aydır borcum ödemesi geçiyorr acp dilekçee göndersem ertelenirmi bilenn varsa cevap göndersin

 4. gerek yok says:

  Dilekceyi borcunuz basladiktan sonra yollarsaniz kabul etmiyorlar. Arayip durumu belirtince yapilcak bir sey yok, yavas yavas odeyin dediler. Karnimizi doyurcak parayi buldukta borc mu odiyecez bide bunlar ne saniyorlar anlamadim.

 5. Nil Ay says:

  Ben dilekçe gönderdim dikey geçiş yaptığım için öğrenci durumundayım. Ekim 2012′de ödemem başlıyordu. Aradım kyk’yı ilk ödemeyi yap dekontunu ve öğrenci belgeni postala dilekçen kabul olur dediler. Ancak maddelerde dilekçe gönderilene kadar hiç borcunuz olmaması gerekiyor. Ben 2 Kasımda yolladım Kasım ayı ödemesi olmadığı için kabul edilmemiş. Şimdi 31 Aralık’ta yollasam Kasım ve Aralık ayının ödeme dekontuyla birlikte, kabul edilir mi? Ocak ayını kapsamıyor değil mi? Lütfen cevap yazın acil..

 6. ismet kula says:

  benim borçum başlamış fakat 2 aydır bilmiyordum yinede erteleme dilekçesi yazarak erteleyebilir miyim?

 7. aydoğan says:

  dilekçe yolladım borcun ertelenip ertetelenme sonuçları ne zaman belli oluyor nerden öğreneblirim ne zaman belli oluyor faiz yemeye basladı

 8. CİHAN GERÇEKER says:

  mrblar efendim benim bu borcu ödemeye gücüm yok bana yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla arz ederim

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*