KYK Burs Yurt Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite okuyacak seviyeye gelmiş bir öğrencinin çok kolay yapabileceği bir başvurudur. Ancak başvuru sırasında bazı sorular kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Örneğin KYK başvuru formunun doldurulmasını beraberce inceleyelim.

1. www.kyk.gov.tr adresine girdiğinizde karşınıza YURTDIŞI veya YURTİÇİ başvuru seçeneği gelir. Eğitiminizi yurtiçinde görüyorsanız yurtiçi, yurtdışında görüyorsanız yurtdışını seçmelisiniz.

KYK Burs Yurt Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır 1

2. Örnek olarak YURT İÇİNDE seçeneğini seçtik. Ardından gelecek sayfada başvuru için tıklamanız gereken bağlantıyı zor görebilirsiniz. KYK başvuru sırasındaki açıklamaları öncelikle okumanızı istemektedir. Açıklamaları okuyup sayfayı aşağı doğru kaydırdığınızda en sonda  “Yukarıda belirtilen uyarıları okudum müracaatımı bu uyarılara dikkate alarak yapıyorum, hakkımda aykırı bir durum tespit edilmesi halinde tarafıma verilecek hakların iptal edileceğini kabul ediyorum.” uyarısını göreceksiniz ve önündeki KUTUYU işaretleyip “BAŞVURU VE GÜNCELLEME” bağlantısına tıklamalısınız.

KYK Burs Yurt Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır 2

3. Başvuru formunun bulunduğu ekrana geldik. Bu adımdaki bölümleri inceleyelim:

KİMLİK BİLGİLERİ

Kimlik bilgileriniz otomatik olarak doldurulacaktır. Sadece kontrol edebilirsiniz.

2013-2014 öğretim yılında bir yükseköğretim kurumuna girmiş iseniz; ÖĞRENİM BİLGİLERİNİZ ÖSYM den alınacaktır. Eğer 2013-2014 öğretim yılı girişli değil iseniz başvurunuz dikkate alınmayacaktır.

ÜNİVERSİTE BİLGİLERİ:

Kazandığınız üniversite bilgilerini giriyorsunuz.

NOT: Size ait bölüm yoksa 0312 – 363 87 70
Dahili : 407- 412 – 447 – 449 – no’lu telefonları arayabilirsiniz.

ÖĞRENİM/KATKI KREDİSİ, BURS VE YURT İSTEĞİNİZ

Öğrenim,Burs,Katkı İstek: Sadece burs seçeneği yoktur. Öncelikli olarak burs verilecekler belirlenir ardından kredi isteğiniz de varsa onlar belirlenir. Burs veya kredi istemiyorsanız “İstemiyorum” seçeneğini seçiniz. Eğer BURS değil de kredi çıkarsa bunu alma zorunluluğunu olmadığını da belirtmek istiyorum. Seçim yapmanızda bir sıkıntı yoktur.

Yurt İstiyorum: Genel yurtlar yerine öncelikli olarak Yüksek Ücretli yurtları seçebilirsiniz. Yüksek ücretli yurt diye bunlar çok uçuk rakamlar olarak algılamayın. Yüksek ücretli ile normal yurtlar arasında 50-60 TL bir fark bulunmaktadır. Yüksek ücretli yurtların imkanlarının daha iyi olduğunu ve rahat olduğunu da belirtelim. Sadece genel yurt veya sadece yüksek ücretli yurt istiyorsanız da ayrıca belirtmelisiniz. Ancak bu durum şansınızı azaltacaktır. Her ikisinin de tercih edilmesi açıkta kalmama açısından önerilir.

KYK Burs Yurt Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır 3

ÖZEL DURUMUNUZ:

KYK burs ve yurt imkanlarını bazı öğrenciler için öncelikli olarak tanımaktadır. Öncelik durumu olarak listede belirtilen durumlardan birine sahipseniz burs ve yurt çıkma olasılığınız artacaktır.

AİLE BİLGİLERİNİZ:

Bu bölümde ailenizin durumu, özellikle sağ olup olmadıkları, hangi işte çalıştıkları ve ne kadar maaş aldıkları önemlidir ve belirleyicidir.

Yurt İçinde/Yurt Dışında Yüksek Öğrenim Gören 25 Yaşından Küçük Bekar Çalışmayan Kardeş Sayınız“ı belirtmeniz de yine burs alma şansınızı artırır. Çünkü bütün bunlar sizin ve ailenizin ne kadar ekonomik zorluk çektiğini belirlemektedir.

Aynı şekilde varsa “İlköğretim ve Ortaöğretimde Öğrenim Gören 20 Yaşını Geçmemiş Bekar Kardeş Sayınız“ı da belirtiniz.

Aileniz üzerine kayıtlı mülk sayınızı da belirtmelisiniz. Bu adımda belirteceğiniz mülk sayısı ne kadar fazlaysa ekonomik durumunuz o kadar iyi olduğu kabul edilir ve seçilme ihtimaliniz azalır.

ADRES BİLGİLERİNİZ:

Son olarak adres bilgilerinizi doğru olarak belirtiyorsunuz.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

315 Yorum

 1. buse demirören says:

  üniversitede kayıt olmak gerekmiyor önce yurt basvurusu sonra üniversiteye kayıt

 2. emre poyraz says:

  arkadaşlar e posta yerinde kyk ile iletişime geçtiğinizde kullandığınızı yazın diyor nasıl iletişime geçicez ? help me !!!!

 3. gül caluk says:

  burs başvurusu yapamıyorum tc den ileri gidemiyorum nasıl olacağını söylermsiniz

 4. osman says:

  nasıl yapılıyor ya bu olmadı bi türlü

 5. SEDANUR says:

  Kimlik bilgillerimi doğru yazdığım halde kabul etmiyor acaba önce üniversiteye kayıtmı yapmam lazım lütfen beni aydınlatın

 6. duygu says:

  burs sitesine giremiyorum kabul etmiyo bi türlü yardım edermisinz?

 7. beste gül says:

  sayfaya gıremıyorum . yapan varmı basvurusunu

 8. emre kaya says:

  merhaba en sonda ailemizin üzerine olan mülk sayısını soruyor. Babamın üzerine yaklasık 1.5 dairelik hisse var.(yani 6 daire 8 kardeşin üzerine ama babamın üzerine yaklaşık 1,5 daire var) Peki ben burda ne yazıcam acaba 1 daire mi 2 daire mi ? cevaplarsan cok sevınırım.

 9. ırmak seda says:

  merabalar ben busene bergamayı kazandım yurt ıcın basvurucam ama once okula kayıt olmam gerektıgı hakkında bıseyler duydum okula kayıt olduktan sonramı basvuru yapıyoruz yardım edersenız sevınırım

 10. ali taş says:

  bu sene üniversiteye başlayanlar için burs ve yurt başvuruları nzaman başlayacak

 11. DURDU CAMBAZ says:

  ben bilmiyorum

 12. gülnur tayoglu says:

  burs LMM LAZIM YOKSA OKUYMCM ACILN VURMM LAZM

 13. çomü lü genç says:

  kyk yurt başvurusunda bulunmamıştım acaba gelecek yıl tekrar başvurabilirmiyim veya şuan kyk boş gitsem alırlarmı ?

 14. Muhammet koru says:

  kyk kredisi çıktı bana fakat bu kredi işlemleri nasıl yapılıyo bilen biri varsa söylesin acill

 15. fatma çelik says:

  ben buse 8.sınıf öqrencisiyim we lise 1 urfada okuyacaqm arkadaşımla birlikte liseye ve yurtlara kayıtlı olablmek içn neler yapmak gerekli bln warsa bna yardımcı olablr mi? rica etsem

 16. ZALİM says:

  2010-2011 YILINDA GİRDİM UNIVERSİTEYE BU SENE BAŞVURDUM BURS İÇİN AMA KAYDINIZ YOKTUR DİYOR YARDIM ?

 17. GÖKHAN SANCAR says:

  Burslarla ilgili kyk’ya girdim ama başvuru tarihleri yapılmış gözüküyor. Bundan sonraki en yakın tarihi öğrenmek istiyordum. yardımcı olursanız sevincem. Ciddi anlamda desteğe ihtiyacım var cünkü. Şimdiden teşekkürler.

 18. hasret polat says:

  burs almak ıstıyoum nasıl basvurabılırım

 19. ubeydullah kaya says:

  🙁 alttan dersim oldugu için sonradan kayıt yaptırdım(tek ders sınawına girerek o dersi geçtim) ama ilk tercihler sonucu kazandıgım okula kayıt yaptırdım (ikinci tercihlere katılmadım yani) bur başvurusunu nasl yapmam gerekiyo benim için bi fırsat daha varmı acaba …

 20. cafer says:

  ben ilk tercihte yerliştim fakat burs başvurusu yapmayı unuttum ek yerleştirme sonucu gelen arkadaşlar ile burs başvurusu yapabilirmiyim kesin cvp vercek biri varsa lütfen cevap versin

 21. fuat yalçınkaya says:

  bizde çalışan kimse yom annem ev hanımı babam da muhtar maaş üç öğrenciyi okutmaya yetmiyor

 22. fuat yalçınkaya says:

  babam yaşlı çalışmıyor muhtar üç öğrenci okutyor bizde çalışan kimse yok bursa çok ihtiyacım var.

 23. Tekk says:

  Yurt istiyorum kısmı yok bizim başvurularımızda ne yapmamız gerekiyor et kontenjandan yerleştim ama yurt başvuru kısmı yani 13. soru yok başka bi soru var orda ?

 24. pınar says:

  ya ben 2012 ek tercih ile yerleştm burs başvuru sayfasnda 13. şıkta yurt ile ilgili birşey yok ben yurt başvurusu yapmak istiyorm neden yok anlamadım

 25. ferdi türk says:

  arsa bölümünde bir arsa var ama bu arsa birkaç kişinin üzerineyse biz bu bilgiyi ne yapmalıyız

 26. arda says:

  kyk başvurusu yaparken adres bilgilerine ikamet adresini mi yazacaz yoksa şuan bulunduğumuz yeri mi? ikamet adresim samsum ama şuan istanbuldayım okul burda yani.

  • HABERCİL says:

   Ben emin değilim bu konuda. En çok nerede bulunacaksanız oranın adresini yazabilirsiniz. KYK sizinle iletişim kurmaya çalıştığında sıkıntı olmaması gerekiyor. Çağrı merkezine de sorabilirsiniz. 444 1961

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*