Kadınlar Özel Günlerinde Adetliyken Dua/Kuran Okuyabilir mi

Kadınların özel günleri için merak edilen 2 tane soru: “Kadınlar Özel Günlerinde Dua Kkuyabilir mi?, Kadınlar Adetliyken Kur’an Okuyabilir mi?

Çocuğu kadın özel günlerinde, adet geçirdiği zaman kendisini kirli hissettiğinden Allah’a dua etmekten çekinir. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. İslam Dini kadınların özel günlerinde dua etmelerini yasaklamamıştır. Bu tür durumlarda Yüce Allah’a dua edilebilir.

Bu konuda Diyanetin açıklaması şöyledir:

Hanımlar âdet günlerinde veya nifâs (loğusalık) hallerinde iken dua edebilirler; zikir ve dua anlamı taşıyan âyet-i kerimeleri okuyabilirler. Bunun yanında, Kelime-i şehâdet, Kelime-i tevhid, istiğfar, salâvat-ı şerife getirebilirler. Aynı şekilde tefsir, hadis ve fıkıh gibi dinî eserleri okuyup mütalaa edebilirler (Merğînânî, el-Hidâye, I, 31; İbn Nüceym, Bahru’râik, I, 49; Şirbînî, Muğnî’l-Muhtâc, Beyrut, 1418/1997, I, 120-121, 172).

Peki kadınlar adetliyken Kur’an okuyabilir mi?

Dua okumak kadar serbest bir şekilde Kur’an okumanızda sakınca vardır. Bu konuda Peygamber Efendimiz’in şöyle bir hadisi vardır:

Abdullah b. Ömer (R.A)’dan rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurmuştur:  “Hayızlı kadın ve cünüp kimse Kur’an’dan hiç bir şey okumasın”.

Kuran’da da şöyle bir ayet vardır bu konuda:

“Ona (Kur’an-ı Kerim) ancak temizlenenler dokunabilir.”  ( Vakıa sûresi:79) 

Bütün bu ayeti kerime ve hadis-i şerifler gösteriyor ki Kur’an-ı Kerim abdestsiz tutulamaz, fakat ezbere okunabilir. Hayızlı-loğusa olan kadın ve cünüp olan kimse ise Kur’an-ı Kerim’e el süremediği gibi ezbere de okuyamaz.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

4 Yorum

 1. esra erim says:

  mrb hayız iken dilek tutup zikir çekilir mi ve bunun hatmi kabul olur mu?

 2. zehra says:

  nejdet bey çok saçma bir bakış açınız var doğrusu.

  Allah razı olsun.

 3. nejdet hergün says:

  bana saçma geldi.Çünkü:
  1-dua ve zikir ayetleri de kuranın bir parçası onları oku . diğer ayetler dokunulmazmoış gibi veya ayetler derece dereceymiş gibi diğerlerini okuyama…..
  2-peygamberimiz gece uyanıncada zikredermiş.yatmadan evvel ilişkide bulunmuşsa o da üstteki temizlik anlayışına göre pis sayılır.bu nasıl açıklanır.
  3_kadın diğer zamanlarında temiz.adet görünce kirli mi oluyor.Bu durum tamamen fizyolojik ve olsa olsa rahatsızlık olarak değerlendirilir.Bu durum kadını kirletmez aşağılamaz diye düşünüyorum…
  saygılar

 4. Konul Quliyeva says:

  cox tewekkur edirem. Allah haminizdan razi olsun. Amin

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*