HGS Nedir, HGS Kartı Nereden Alınır?

hgs cesitleriHGS Nedir?

Köprü ve otoyollardaki trafiğe karşı yeni çözümün adı HGS. Gişelerden kartlı geçiş devri artık bitiyor. Çipli etiket HGS dönemi başlıyor şimdi. Yeni hızlı geçiş sistemi 17 Eylül‘de uygulanmaya başlıyor.

KGS gidiyor, HGS geliyor. 17 Eylül’de uygulamaya geçecek yeni sistemin adı HGS, yani “Hızlı Geçiş Sistemi”. PTT ve Karayolları işbirliği ile hazırlanan yeni sistemle eski kartlı geçiş sisteminde yavaşlayan trafiğin hızlandırılması amaçlanıyor.

HGS Kartı / Etiketi Nereden Alınır?

Yaklaşık 10 milyon KGS kartı HGS etiketi ile değiştirilecek. Bu değiştirme işlemi PTT şubelerinde ve karayollarının giriş ve çıkışında bulunan PTT noktalarında 5 TL karşılığında yapılacak.

Sistemin en büyük avantajlarından biri de vatandaşların HGS kartlarını benzin istasyonları, marketler hatta bakkalarda bile doldurulabilecek olması.

HGS etiketleri aşağıda gördüğünüz gibi olacak ve bu etiketler aracın ön camına yapıştırılacak. Yeni uygulamayı sabırsızlıkla bekleyenler de var, halihazırda olan uygulamadan memnun olmayan da. OGS’de bile araç geçerken bazen sistem cihazı okumuyor diye şikayet edenler, HGS etiketleriyle bunun çözülmesini umuyor.

hgs ne zaman basliyor

NOT: HGS Kart veya Etiketini Almaya Giderken Ruhsat Sahibinin Olması Gerekir. Yanınızda Ruhsat ve Kimliğinizi de Götürmelisiniz.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

7 Yorum

 1. seval tekinalp says:

  hgs kartımızı 22 ocak 2013 de aldık ve bugün 26 ocak 2012 izmitten istanbul a gitmek için hgs den geçtik fakat ilk geçişimiz olduğu için ne olduğunu anlamadık yani hgs nin geçip geçmediğini anlamadık.ancak dönüşte istanbul dan izmit e geldiğimizde cezalı geçtiğimizi ve hgs nin işlemediğini anladık.bu durumda ne yapacağız

 2. **Adsız** says:

  alınınca kaç para ??

 3. ercan says:

  ruhsat saybiolmadan alınmıyormu

 4. Methi Somçağ says:

  Mevcut OGS cihazı varken ayrıca HGS etiketi de almak (yapıştırmak) mümkün müdür? En azından sürücüye geçişlerde tercih hakkı tanınması adına iyi olur diye düşünüyorum. Yığılmaları önleyebilir…

 5. murat yılmaz says:

  19/09/2012 tarihinde HGS Kartı alamk için en yakın PTT şubesine gittim işlemler için cihazdan numara aldım sıram geldiğinde memura HGS Kartı almak istediğimi söyledim bana araç sahibinin gelmesi gerektiğini söylediler ve benim o gün yola çıkmam gerekiyordu ve boşuna sıra beklemiş oldum .yani alamadım ve geri döndüm peki neden insanlara bunları zamanında açıklamazlar internette araç plakasının yeterli olacağını söylüyorlar neden yanlış bilgilendiriyorlar milleti tabi bu tür olaylar sadece bizim ülkemizde olur ona katılıyorum

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*