HGS Kartı/Etiketi Almak İçin Gerekli Belgeler

HGS devreye biraz sıkıntılı girse de zamanla yerine oturacak gibi görünüyor. HGS kartı almak için PTT şubelerine gittiğinizde sizden bazı belgeler isteyecekler.

HGS kart ve etiketleri aracınızın plakasına kayıtlı olarak veriliyor. Bu nedenle HGS almak için PTT’ye gittiğinizde: “Ruhsat ve Kimlik” götürmeniz gerekiyor. Ruhsat sahibinin HGS‘yi alması gerekiyor. PTT şubelerinde ruhsat ve kimlik sahibinin uyuşmaması durumunda sıkıntı çıkarabilirler.

Biliyoruz ki çoğu sürücü aracını eşinin üzerine kaydettiriyor. Ancak HGS kart ve etiketini ruhsat sahibine veriyorlar.

HGS Etiketi Nasıl Yapıştırılır?

HGS etiketini aldığınızda üzerinde sarı ve beyaz kısmı olacak. Bunlardan sarı kısmını aracın camına yapıştıracaksınız. Beyaz kısım da ruhsata koyulacak. Böylece ödemelerinizi rahat yapabileceksiniz.

hgs etiketi

Buna Benzer Diğer Yazılar...

33 Yorum

 1. Işıl says:

  Selamlar ben kılavuzu okumadan hgs yi alıp aracın öncamının üst sol kısmına yapıştırdım. Okumada sorun olur mu? Çıkarmaya kalksam tahrip olup geçersiz olabilir mi ? Byle bırakıp denemek mi daha iyi dersiniz?

 2. Ert says:

  Bu güne kadar 1 ad ogs 5 ad farklı bakalar ve karayollarından alınmış KGS kullandım. 50 TL ogs 5’er TL de KGS’ler için verdim. Toplam 75 TL eder. Elimde Ziraat bankasının kartı olmasına rağmen Kınalı tekirdağ çıkışında Karayollarının kartını almak zorunda kaldım. Sonra bir gece 1.Köprüde ne karayolları ne ziraat bankası yoktu. Asya Bankın kartını almak zorunda kaldım. Vs.Vs. Paralı yol ve köprüleri kullanmak için ayrıca para ve zaman harcamak, olsa olsa aptalların bolca yaşadığı bir ülkede olur.

  • ali karapınar says:

   aynen baba hep ver hiç alma hastayım böyle muhabbetler vermeden almak almadan vermek ALLAH a mahsus hayırlısı memleketim cumhuriyeti TÜRKİYE ye saygılarımla izmir

 3. dogan kılavuz says:

  ticari araclar için gereklı belhler nedır acıl yorum

 4. hasan kul says:

  neden ruhsat ta veriyorlar kişininin şahsına verilmiyor ben ist.da araba alıp satıyorum her aldığım arac için hgs alacam onu sattığımda iptal edecem tekrar aldığımda yenisini alaçam cok sacma kaş yaparken goz cıkartıyorlar herhalde bundansora otobanı kullanmayız inşallah herkes benim gibi düşünür saygılar

 5. ibrahim kondakcı says:

  hgs arac plaksı kaydedılmeden verılırmı

 6. inci yalçındag says:

  daha kolaylık olmalı ne bamka ne postane ruhsat oldugu halde elımızde ruhsat sahıbı bulunacak alırken dıyolar sahıbı yurt dısında olupta annesı kardesı eşi kullanan bı yıgın insan var karsıya gecemıyecekmı yuh artık
  .

 7. özge derin says:

  Rent a carlarda sistem nasıl olacak? müşteri kendi hgs kartını kullanabilecek mi arabamızda? d

 8. Hakan Mert says:

  motosikletlerde kullanıma uygunmudur. Motorsikletin ön camına yapıştırsak sudan etkilenirmi? tşkler

 9. Biizm PTT ler Farklı says:

  2 ayrı PTT şubesi(İSTANBUL) alımı buradan değil gişelerdeki dolum yerlerinden yapıyorsunuz dedi.Ben mi konuşmalardan anlamaıyorum yoksa sorduklarım ağır mı gelir da tembellik yapmak istiyorlar. Buradan gördüğüm kadarıyla PTT den almış herkes ne kısmet bende ki de ama …..

 10. mehmet kara says:

  3 gündür 5 kere ptt ye gittim sürekli sorun çıkıyr, vazgeçemyrz bu brokrasi sevdasından, 1 nci 2 nci sınıf diye birşey soruyorlar hgs vermek için ama ne oldugunu memur kendiside bilmiyr…

 11. Güray Fedaioğlu says:

  HGS için para yüklemenin tek yolu PTT şubelerimidir? Yoksa daha başka seçeneklerde varmıdır? Kredi kartı vb gibi. Bir de HGS’si olan araçlar OGS gişelerinden de geçebilecek mi? Yoksa yine OGS ayrı gişe HGS ayrı bir gişe mi olacak?

 12. emrah kırmızıgül says:

  şirket için gerekli olan evraklar nelerdir şimdiden teskkr ederim.

 13. mecit altın says:

  aracıma aldığım hgs yi araç değişiklindiğinde diğer aracıma aktarabiliyormuyum…

 14. MESUT SABANCI says:

  bu gun köprüden hgs aldım ve cama yapıştırırken yanlış oldu geri söküp yapıştırmak isterken yırtıdı birazı ve geçerkende kaçış gösterdi içinde 30 lirada bakiye var , benim şimdi bunun çin ne yapmam lazım, yardımcı olabilrseniz sevinirim….

 15. ENVER TARTAN says:

  Cama yapışacak olan hgs camın dışından mı içinden mi yapışacak.

 16. ugur can says:

  kgsde ne kadar kaldıgını ogrene bılıyorduk hgsde nasıl ogrenecegız ya bıttıyse nasıl gececegız bu konuda blgılendırırmısınız bnı

 17. AKAN KARAHAN says:

  Bunu bu kadar abartacak ne var anlamadım. Ben çok kolay aldım HGS yi. Gittim rastgele bir Ptt şubesine. Hgs isitoyurm dedim. Ruhsatı ve Kimliğimi verdim. Memur arkadaş yazdı çizdi verdi. Ben bunda bir bürokrasi ve formalite görmüyorum. Neden bu kadar sıkıntı yapılıyor anlamadım.

 18. mahmut yalçın says:

  arac satıldığında etiket ve hgs kaydı ne olacak

 19. HALİT ÇAKAN says:

  iki tane hgs aldım ikiside birinci sınıf ama araçların birisinde geçiş yaparken KAÇIŞ yazıyor digerinde birşey yok ben anlamıyorum aynı model aynı marka aynı hgs de farklılık olabiliyor sorun ne acaba ?

  • HABERCİL says:

   çok mu hızlı geçtiniz acaba. hgs de olsa belli bir hız sınırı vardır. cihazın okuyabilmesi için yavaşlamanız lazım.

 20. Mehmet Güngör says:

  16-10-2012 tarihinde HGS kartımı denizli şubesinden ruhsatın aslı ve TC li kimliğim le aldım.fotokopi filan istemedileriAncak.ruhsat ve kimlikle isteyen kişi araç sahibi olmasa bile başka kişi HGS alabileceklerini söylediler eski den ruhsat sahibi alıyordu yeni değişmiş.

 21. AHMET AŞKIN KÖPRÜCÜOĞLU says:

  Bu kadar formaliteye ne gerek var.Her isteyen plakasını bildirip alabilmeli.Kolaylaştırın zorlaştırmayın.
  Devlete bir zararı yok: iş yerleri için muhakkak vesika verilmeli yalnız iş yerleri değil
  her satış vesika verilmeli.

 22. Ahmet Eyüpoğlu says:

  Brokrası hazretleri yine devrede.Döndürülmek istenen bir çark var ama birileri illada ona bir çomak sokacak.Kardeşim silah ruhsatımı veriyorsunuz,araç ruhsatını gösterdimi o pilakaya bir hgs versenizde insanları bu kadar uğraştırmasanız ölürmüsünüz.Ondan sonrada ptt genel müdürü beyefendi diyorki,beklentimiz 200 binlerdi ama 65 binde kaldık.Tabiki kalırsınız kolaylaştıracağınıza zorlaştırmakla meşkülsünüz.

 23. Semih Kalıpçı says:

  PTT şubelerinde yaşatılan eziyeti anlamak mümkün değil.Şöyle ki;

  -Bulunduğum ilde -İzmir- 5 ayrı postane ile konuştum.
  -2 tanesi fotokopi ruhsat ve fotokopi nüfus belgesi ile işlem yapılabileceğini ifade etti.
  -Başmüdürlük ise ruhsatın aslı,nüfusun aslı ve ruhsat sahibinin kendisine verilebileceğini söyledi,
  -2 iki tanesi ruhsatın orjinali,nüfus orijinali fakat ruhasat sahibi olmadan işlem yapacaklarını iletti.

  Şimdi bu durumda hangi bilgi sağlıklı?Şirketimin 5 arabası var ve hepsi Türkiyenin çeşitli bölgelerinde satış halindeler.Ben plasiyerlerime,satışı bırak git postaneden HGS kartı mı al diyeyim ya da;
  Ruhsat sahibi babamı -86 yaşında-postaneye götüreyim.

  Bu ne saçma bir uygulamadır anlamak mümkün değil.Bir mevzuata 3 değişik yorum ve uygulama.Bankalar bile milyon dolarlık transferlerde mail talimatıyla işlem yaparken maalesef T.C Postaneleri saçma sapan bir keşmekeş içerisinde.FOTOKOPİ belgeler ile işlem yapılması şarttır!

  Zaten tüm bilgileri online görüyorsunuz.Bu neyin kafası allahaşkına!

  Semih Kalıpçı

  • süleyman yiğit says:

   hgs için bugün adana çarşı ptt sine gıttım ,araç ruhsat fotokopisi ve kimlik aslı hgs kartı alacaktım henüz sözümü bıtirmeden ruhsat aslı olmadan alamazsınız,denıldi,illaki ruhsatın aslının istenılmesindeki amaç nedır yani .? ruhsat fotokopsiyle ,vergisini yatırıyorsan,trafik sigorta,kasko sigortasını yaptırıyoırsan,hgs yide kimlik ,ruhsat bılgılerı ve serı numaraları,yeterli olmalıdır,ve ayrıca kgs kartındaki bakıye ,yi hgs ye aktarma işlemininde ptt nın yapmadıgı soylendi,bu da ayrı bır sorun oluyor,saygılar

 24. Kerim Hürcan says:

  Binek aracımın ruhsatı eşimin üzerine,ruhsat ve eşimin T.C. kimlik numarası ile PTTşubesine gitsem HGS etiketini ben alabilir miyim, alacak olursam eski KGS 2 adet kartım var onlarda yüklü olan TL yi HGS ÜZERİNE aktarılır mı, HGSye kaç TL ÖDEYECEĞİM

  • HABERCİL says:

   Bizim bildiğimiz normalde Ruhsat sahibini soruyorlar PTT’de. Ben de anlamıyorum bazı PTT şubeleri de farklı uygulamalar yapabiliyormuş en iyisi en yakın şubeye gitmek.

 25. FATİH KARACAOĞLU says:

  başka bir haberde etiketi yerinde söküldüğü zaman kendini iptal ediyor arac stıldığında veya aracın camı değiştiğinde yenidenmi hgs alınacak saygılar

  • HABERCİL says:

   Camı değiştirilince eğer etiketi çıkarıp tekrar yapıştırdığınızda etiket zarar görmeden yapışıyorsa tekrar çalışabilir. Eğer zarar görürse manyetik bölge bozulabilir.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*