HGS Etiketi/Kartı Ne Kadar, Kaç TL, Nereden Alınır?

Otoyol ve köprü geçişlerinde nakit geçişlerden sonra şimdi de KGS devri kapanıyor. Yerini “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)” alacak. Peki KGS’si olan ne yapacak, sistem nasıl işleyecek?

HGS Karti ne kadar

HGS tabelasının altında KGS gibi yavaşlamaya gerek olmuyor. Hızlıca geçilebilecek. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım açıklamıştı. KGS geçişlerinde kart okutulduğu için trafik sıkışıyordu.

HGS‘nin ambleminden de belli. Sol üstteki sinyaller geçişin kart okutulmadan yapılacağını söylüyor. Peki sistem nasıl işleyecek?

HGS’ler OGS gibi kutu şeklinde değil, etiket şeklinde olacak ve aracın ön camına yapıştırmak yeterli olacak. Etiketin içinde bir çip bulunacak. Bu çipte sürücü ve araç bilgisi yer alacak. Tıpkı OGS gibi gişe geçişleri sırasında ücret tahsil edilecek.

Rakamlar büyük 8 milyon KGS’li bulunuyor. 2 milyon 800 bin kişi ise OGS kullanıyor. Sürücü HGS etiketleriyle OGS gişelerinden de geçebilecek ama hangi fiyata geçeceği henüz belli değil.

5 TL’lik etiketler tüm PTT şubelerinden alınabilecek. Hatta büfelerde, marketlerde, benzin istasyonlarında da doldurulabilecek. 17 Eylül’de HGS başlıyor.

NOT: HGS Kart veya Etiketini Almaya Giderken Ruhsat Sahibinin Olması Gerekir. Yanınızda Ruhsat ve Kimliğinizi de Götürmelisiniz.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

48 Yorum

 1. Rıfat TAHMAZ says:

  2.sınf araçlar için HGS kart ücreti nekadar acaba

 2. ayse says:

  ya beni acil hgs kart almam gerekiyo ama nereden alacağımı bilmiyorum garanti bankası dışında nereden alacileceğimi söyler misiniz? istanbul beylikdüzündeki bankalardan almam gerekli fazla uzak olmasın lüfen acil lazım teşekkürler. 🙂

 3. Serkan Tuncer says:

  Arkadaşlar Dikkatt!!! BAzı bankalar bedava dağıtıyor HGS etiketinizi bilginiz olsun boş yere 5 TL vermeyin.

 4. gumus gumus says:

  HGS kart (etiket degil) nasil okutuluyor, etiket gibi ayna altindan mi ve HGS yazisi yani sari kisim bize mi bakacak disari mi, bilgi alabilir miyim? tesekkurler

 5. gumus gumus says:

  kart (etiket degil) nasil okutuluyor bilginiz var mi? etiket gibi aynanin alt kismindan mi ve HGS yazisi bize mi bakacak yoksa disariya mi? tesekkurler

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*