Gündelikçi Kadınların Sigortası


Gündelikçi Kadınların Sigortası
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Gündelikçi SGK Prim Ödemesi, Gündelikçi Pos Cihazı Sigorta Ödemesi, Temizlikçi Kadın Sigorta Ödemesi, Bakıcı Kadınların Sigorta Ödemesi

Evinde bakıcı çalıştıran, temizliğe gündelikçi çağıran kişiler için Çalışma Bakanlığı yeni bir zorunluluk getirdi. Yaklaşık 700 bin emekçiyi sigortalı yapabilmek ve kaçak çalıştırmaları önlemek için evlere kredi pos makinesine benzer bir cihaz koyulması planlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gündelikçi kadınlara sigorta primi ödeme devlete de vergi toplama kolaylığı olsun diye yeni bir uygulama başlatıyor. Evinize gündelikçi ya da bakıcı geldiğinde anında pos cihazından, size yani işverene düşen payı ödeyebilmeniz için işlem yapılacak.

Sistem son derece basit işleyecek. Hizmeti alan evde pos cihazına benzer bir cihaz olacak. Hizmeti veren ise gündelikçi, temizlikçi, bakıcı da elinde kredi kartına benzer bir kart taşıyacak. Çalışma bitince çalıştığı evde bulunan pos cihazından kart geçirilecek ve otomatik olarak çalışanın lehine SGK primi yatırılmış olacak.



Eğer evinizde gündelikçi kadın çalıştırıyorsanız işveren olarak bağlı bulunduğunuz SGK il müdürlüğüne gidip işyeri bildirgesi karşılığında işyeri numarası alacaksınız. Tabi bir de prim ödemelerinizi elektronik ortamda yapabilmeniz için SGK şifresi.

Diğer iş kolu olarak adlandırılan gündelikçi, bakıcı gibi işlerde çalışanların %70′inin sigortasız çalıştığı saptandı. Bakanlık hem çalışan hakkını alsın hem de devlete yeni gelir gelsin diye pos ödemeli sigorta formülünü buldu. Gündelikçi size düzenli olarak geliyorsa geldiği gün kadar, ayrıca başka evlere de gidiyorsa o evlerden de gittiği kadar sigortalı sayılacak.

Bu uygulamayı yerine getirmemeniz ve şikayet durumunda ödemeniz gereken ceza 25 bin TL.



Kim Ne Demiş: gündelikçi kadınların sigortası,GÜNDELİKÇİ SİGORTASI,bakıcı kadın sigortası,gündelikçi sigortası nasıl yapılır,gündelikçi kadınların sgk durumu,gündelikçi sgk prim,gündelikçi kadın sigorta,kayseri gündelikçi bayan temizlikçi,part time gündelikçi sigortası nasıl,sgk gündelikçi çalışmaları



14 October 2013 Saat : 2:31

Gündelikçi Kadınların Sigortası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

10 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)