Forklift Ehliyeti Nasıl Nereden Alınır?

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır, Forklift Operatör Belgesi Nasıl Alınır, Forklift Ehliyeti Nereden Alınır, Forklift Ehliyetini Nereden Alabilirim, Forklift Ehliyeti Veren Kurslar, Forklift Operatör Belgesi Alınabilen Kurslar, Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Belgeler
 

Forklift ehliyeti olan kişiler direkt bir meslek sahibi ve bu alanda iş bulabiliyorlar. Üretim yapan firmalarda, depolara sevkiyat ve depodan üretim alanına sevkiyatlarda, ambarlarda yüksek raflara yerleştirme yaparken hep forkliftlerden yararlanılmaktadır. Forklift ehliyeti olan kişiler de bu konuda büyük avantaj sağlıyor.

Elle Taşıma Yönetmeliği ve 6331 sayılı İSG Kanununa göre Elle Max taşıma yükü 50 kg olarak tespit edilmesi ile birlikte Forklifte sahip firma sayısı çok hızlı bir şekilde artmıştır. Bu artış forklift ehliyetine sahip personel ihtiyacını ortaya koymuştur.

Forklift Ehliyeti Alabilmek İçin Gerekli Şartlar ve İhtiyaç Duyulan Belgeler:

forklift ehliyeti nereden nasil alinir

1- Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş
2- 5 adet Fotoğraf
3- Öğrenim Belgesi; Öğrenim Şartı: En az ilköğretim okulu mezunu (1997 yılından önce mezun olanların ilkokul mezunu) olmak,
4- Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu “G sınıfı sürücü olur” ibaresi yazacak,
5- Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Aşağıdaki suçlardan adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi.
a) TÜRK CEZA KANUNUN 403. maddesi, uyuşturucu madde imal ve ithal etmek ticaretini yapmak veya bu işleri yapanlara yardımcı olmak. 404. maddesi, uyuşturucu madde kullanmak,kullandırmak veya yanında bulundurmak. 572/2-3. maddesi, sarhoşluğu itiyat (alışkanlık) haline getirmek ve bu suçu iki defadan fazla işlemek.
forklift ehliyeti operator belgesi ornegib) 1918 SAYILI KAÇAKÇILIĞIN MEN ve TAKİBİNE DAİR KANUN 28. Maddesi, ateşli silah kaçakçık lığı yapmak. 29. Maddesi, Devletin mali siyasi iktisadi askeri idari güvenliğini bozacak türden kaçakçılık yapmak
c) 6136 SAYILI ATEŞLİ SİLAHLAR ve BIÇAKLAR HAKKINDA KANUN 12. maddesinin 3. ve takip eden fıkraları ateşli silahlar ile bunların mermilerini ülkeye sokmak, buna teşebbüs etmek veya bu suçu işleyenlere yardımcı olmak.
d) Yukarıda sayılan suçlardan sabıka kaydı bulunan şahıslar “G Sınıfı Sürücü Belgesi” alamazlar. Daha önce  “G Sınıfı Sürücü Belgesi” almış olanlardan da yukarıda sayılan maddelerden hüküm giydikleri tespit edilmesi halinde  “G Sınıfı Sürücü Belgeleri”  iptal edilir.

Bu şartları sağlıyorsanız forklift ehliyetini hangi kurumdan alacaksınız.

Forklift Ehliyeti -Operatör Belgesi Nereden Alınır?

İş makinesi operatörlük belgeleri Özel Öğretim Kurumlarına bağlı İş Makinesi operatörlük belgesi vermeye yetki belgesi almış motorlu taşıtlar sürücü kurslarından, Makine Mühendisleri Odası,Tarım ve Köy İşlerinden (Tarım için kullanılan iş makinesi türleri için) alınabilmektedir.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*