Evli Öğrencilerin KYK Kredi Borcu İptali | Burs ve Yurt Başvurusu

Sosyal medya aracı oldu, Gençlik ve Spor Bakanlığı üniversite öğrencilerinin istekleri üzerine harekete geçti. Bakanlık evli veya evlenecek üniversite öğrencilerinin KYK kredi borcunu silecek ve 10 bin lira burs imkanı sağlayacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı üniversite okurken evlenen veya evlenmek isteyenlere yönelik maddi destek olma yolunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre hem okuyup hem de evli olan toplam 3 bin çift bulunuyor. İşte bu öğrenciler Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık öncelikle bu 3000 öğrencinin varsa kredi borçlarını sıfırlayacak, ardından da 2 aşamalı bir plan devreye girecek. İlk olarak evli üniversite öğrencilerinin barınma sorunu giderilecek.

evli universite ogrencilerinin kredi borcu silinecekEvli Olan Üniversite Öğrencilerin Ücretsiz KYK Yurdu İmkanı

Üniversite öğrencileri için büyük bir problem olduğu belirtilen barınma sorununun evli olanlarda daha büyük sıkıntı haline geldiği tespit edildi. Bakanlık bu yüzden evli olan gençleri ücretsiz bir şekilde yurtlara almaya hazırlanıyor.

KYK Kredisi Bursa Dönüştürülecek

2. aşama ise öğrencilere verilen geri ödemeli öğrenim kredisiyle ilgili. Üniversite öğrencilerine lisans için ortalama 10 bin lira, önlisans için de ortalama 5 bin lira kredi veriliyor. Çalışma ile bu kredilerin evli olan öğrencilerde karşılıksız bursa çevrilmesi ve aldıkları tüm kredi miktarının sıfırlanması kararlaştırıldı.

Evli Öğrencilerin Kredi Borcu İptali/Silinmesi Başvurusu

Bakanlığı harekete geçiren bu çalışmanın başlangıç noktası ise sosyal medya oldu. Aktif bir twitter kullanıcısı olan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a Twitter üzerinden ulaşan öğrenciler isteklerini iletti. Çalışmanın yasalaşmasıyla birlikte artık üniversitede okuyan evli çiftler bu imkanlardan yararlanmak için sadece evlilik belgesiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gelmesi yeterli olacak. Bakanlık evlilik belgelerini inceleyecek, uygun görülen öğrencilere maddi destek sağlanacak.

Evli Öğrencilerin Burs Başvurusu, Evli Öğrencilerin Kredi Borcu Silinmesi/İptal Başvurusu, Üniversitede Evlenen Öğrencilere Burs ve Yurt İmkanı, Evli Öğrencilerin Kredi Bursa Çevrilmesi

Buna Benzer Diğer Yazılar...

10 Yorum

 1. mustafa gorgun says:

  ben unuversıteyye baslıcam ama evlılıgımde var devlet gerı odemesız bursu her evlı cıfte verıormu yoksa okul olurken evlenırsekmı verıor

 2. ferhan kılıçelli says:

  her iki tarafında okuyor olması şart mı? nerden nasıl ne zaman başvuru yapabiliyoruz acaba ?

 3. ihtiyaç sahibi says:

  ben bu sene evlilik yapacam 4üncü sınıfa geçecem öğrenci kredisini almak için ne yapmam lazımm

 4. serhan gunduz says:

  Ben evliyim kimya müh.okuyorum ikimizde burs alıyoruz olurda burs giderse krediye dönecek ben ne yapmalıyım şuan ?????

 5. banu güneş says:

  kendi bulunduğumuz ilçeden bakanlığa başvurabilmiyiz

 6. hüseyin alagöz says:

  ben gittim ama daha yasalaşmadı dediler şuan tam olarak ne durumda bilgi verirmisiniz

 7. beyhan kiriş says:

  şu anda evliyim M.K.Ü meslek yüksekokulunda okuyorum kyk dan kredi çıktı bursa dönüştürmek için ne yapmalıyım

 8. mehmet ateş says:

  Evli öğrenciler için sağlanacak bu imkanın Başvuruları nereden yapılıyor?

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*