Engelli ve Hasta Yakınlarına Bakanlara Sigorta Primi Ödenecek

Engelli veya hasta yakınına bakan kişilere sigorta müjdesi geldi. Engelli veya hasta olan yakınına bakmak için yaklaşık 450 bin kişi devletten maaş alıyordu ama bu kişiler sosyal güvenceden yoksundu.

Yeni kararla onlar da sigortalı olacak. Ancak sigorta primleri maaştan mı kesilecek yoksa devlet mi ödeyecek henüz belli değil.

Evinde hasta çocuğuna, engelli yakınına bakana devlet 673 TL maaş ödüyor. Ancak bu kişiler sosyal güvence altında değiller. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile SGK bu problemi ortadan kaldırmak için bir dizi çalışma yürüttü. Bu çalışmalar bakanlar kurulunun son toplantısında masaya yatırıldı ve sigorta müjdesi çıktı.

Buna göre evde bakım hizmeti yapanlar ayda 15 gün prim ödeyecek. Bu prim 30 gün sayılacak. Böylece düşük primle sigortalı olunacak. Ancak evde bakım yapan kişilerin sigorta primlerinin kim tarafından ödeceği belirsizliğini koruyor. Sigorta primlerinin bağlanan maaştan mı kesileceği, yoksa devlet tarafından mı ödeneceği henüz karara bağlanmadı.

Eğer primler maaştan kesilirse engelli yakınına bakan kişinin eline geçen maaş azalacak. Devlet tarafından ödenirse de 450 bin kişinin primi için önemli bir kaynak gerekiyor.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

3 Yorum

  1. necbiye çavuşoğlu says:

    bir an önce sgk primlerimiz ne olacaksa çözülse bizde rahatlasak

  2. İrem Yavaş says:

    hasta bakanların işi zor hasta baktıkları için sigortalı bir işde çalışamıyor o yüzden devlet den bir an önce sigorta durumu ne olacak bilmek istiyorlar

  3. seyfettin karadağ says:

    bende ilköğretim olun mevzunuyum beden işşisiyim iş arıyorum

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*