Emekli Maaşı Neden Kesiliyor, Fazla Aylık Alanlardan Kesinti Yapılacak

Devlet hesap hatası yaptı fatura emeklilere çıktı. 100 binlerce emekli vatandaş intibak yasası ile maaşına zam beklerken borç sürprizi ile karşılaştı. Çünkü SGK fazla maaş ödendiği gerekçesiyle kesintilere başladı.

Fazla maaş aldığı tespit edilen binlerce emeklinin maaşı kesilecek. Aslında amaç intibak yasası ile emeklilerin şartlarını iyileştirmekti. Yani emekliler arasındaki maaş uçurumunu kapatmak.

Kanun gereği SGK emeklilerin son 5 yıllık maaşlarını hesaplayacak. Emekli eğer fazla aldıysa borçlandıracak. Bundan sonraki maaşının %25’ine devlet el koyacak. Yani 800 TL’lik bir maaşın 200 TL’si kesilecek. Kesintiler Eylül ayında başlıyor.

Emekli Maaşı Kesintisine İtiraz Etme

Buna Benzer Diğer Yazılar...

21 Yorum

 1. candemir kayhan says:

  kardeşim.eğer bir kesinti yapılıyorsa bunu bizlere bir açıklama yaparak bildirin . kafanıza göre maaştan kesinti yapmayın helal etmiyorum .allaha havale ediyorum.

 2. MERVE DUMAN says:

  ŞİMDİ DE EMEKLİ OLUP SERBEST ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLERDEN AYDA 400 KESİNTİ YAPIYORLAR SGK TESPİT ETMİŞ DE SERBEST ÇALIŞANLARIN EMEKLİ MAAŞLARI KESİLİYORMUŞ.YILLARCA ÇOK PARA KAZANDILAR YA ZATEN .AMA NEYMİŞ MİLLETVEKİLLERİNİN EMEKLİ OLDUKLARI ZAMAN MAAŞLARINDAN KESİNTİ YAPILMAYACAKMIŞ ÇÜNKÜ ONLARIN BU HAKLARI ANAYASANIN BİLMEM KAÇINCI MADDESİNCE KORUNUYORMUŞ.MECLİSİN SICACIK KOLTUKLARINDA UYUKLAYAN ADAMLARIN NESİNİ KORKUYORSUN SENİN VERGİNİ BİZ VERİYORUZ.ULAN BENİM BABAM EMEKLİ OLMADAN ÖNCE AÇTIĞI DÜKKANINDAN VERGİSİNİ VERİYOR YA,GELİR VERGİSİNİ DE BİR GÜZEL ALIYORSUN YA..ÇALIŞIP HAKETTİĞİ EMEKLİ MAAŞINI NEDEN KESİYORSUN ŞİMDİ A GERİZEKALI.3 KARDEŞİZ BİZ NE KADAR ZOR DURUMDA KALDIK.KENDİ EMEKLERİYLE ,ÇALIŞIRKEN KAZANDIĞI PARASIYLA AÇTIĞI DÜKKAN NEDEN GÖZÜNE BATAR ORADAN DA VERGİNİ ALIYORSUN.ALLAH HÜKÜMETİN ÇOCUKLARINDAN ÇIKARSIN BUNLARIN HESABINI TEK TEK!!

  • fatma yıldırım says:

   iyise serbest çalışan sigortalı olmadığı için devlet nereden bilecek çalıştığını da kesecek ..biraz saçma değilmi bu

 3. kevser tahmazoğlu says:

  ben babam vefat ettiği için emekli maaşını alıyorum ancak bu ay maaş eksik yattı sebbei nedir ??

 4. tülin ünaler says:

  şoktayım inanamıyorum sanki insanlar bu hesaplamayı kendileri yapıyorlarmış gibi faturayı garibanlardan çıkarıyorlar.hesaplama yapılırken bunu takip eden yüksek mercidekiler neden dikkat etmiyorlar neden üç kuruşluk maaşlarını yok paasına kesiliyori.insanlar zaten çok zor geçiniyor .lütfen yetkililer buna bir dur desin gariban yeter artık ağlamasınbu hatanın faturasını emekliden çıkarmasın

 5. sadı deniz says:

  1160 lıra emeklı aylıgı alırken sebebsız yere once 466 sonra da 321 lıra kesıldı malıyeden borcu yoktur kagıdı almama ragmen ıade olmadı bu para neden kesılıyor gerı odemesı olacak mı acaba… esnaf yada hıcbır yerdede calısmamaktayım.. bundan sonra pekı maas ne alacagım bılen var mı?

 6. Levent ateşmen says:

  ..bu ülkeyi hala hayvanlar idare ediyor.derhal emeklilerin parasından elinizi çekin.mecliste sandalye kavgası yapıp 20 bin tl yetmîyo diyen haramzadelerin.200 kişisini kovun..emekli hakları ateş olsun.haram zehir zıkkım olsun.çoluk çocuğunuzdan çıksın.bunu emeklilere yapıp zulmedenlere ebedi lanet olsun..sgk ye de derhal iletin.ekonomicilerede.!

 7. huseyin. arin says:

  aralık 2012de maaşımı almaya gittigimde maaşım 715tl kesilmiş. allah belalarını versin.apoya televizyon almişlar,26 sene niye calıştık hiç mi düşünmüyon.oemekliligi boşunamı kazandık.keşke emekli olmasaydık paramızı kenara koysaydık bundan iyiydi kendi işimizi kendimiz görürdük.ak partı zihniyeti.milleti ellerine gecirdilermi dogruyorlar. asker kalmadı. asker düşmanı zengin düşmanı emekli düşmanı kazanan düşmanı. sen nasıl fazla maaş alısın. yakında bayanlarında maaşına el korlar.kocan beslesin seni derler.bunların zihniyeti bu.kanunen %25 fazla kesinti olmadıgı halde maaşimin yarısı yok . insanları zorla dağa cıkmaya teşvik ediyorlar.

 8. ferhat sirin TOSUN says:

  bendende 400 tl haberım yokken kesıntı yapılmıs su devlet ıslerıne adam gıbı ısten anlayan ınsanları alın faturası bıze cıkıyor allah belanızı versın

 9. sevcan kara says:

  Bu insanlar şimdi ne yapsınlar ? Onların hatalarını bu insanlara yüklemeye ne hakları var? Kimin yanlış hesaplamasıysa onlardan kessinler…Ama hepsi hikaye devlet kendi borçlarını nasıl ödeyecek ? Yanlız yaşayan bir sürü emekli var. ne yerler ne içerler faturalarını neyle öderler ? Yazık ki ne yazık…!!! İtiraz edilmeli ses çıkartmadıkça böyle gider.

 10. MUSTAFA ÇINAR says:

  BU MAAŞI EMEKLİ HESAPLAMIŞ KENDİNE GÖRE YETMİYOR DİYE KENDİSİ ALDIYSA GERİ İSTEMELERİ GAYET DOGAL,YOK SGK HESAP ELAMANLARI YAPTIYSA DA NORMAL DEMEMİZ GEREKİYOR.NEDENİ MALİYE BAKANI DEMİYORMU EMEKLİ TÜRKİYEDE ÇALIŞIRKENDEN FAZLA TASARRUF YAPIYOR DİYE.EE PATRON ÖYLE DERSE ELAMANLAR ONA İTAAT ETMEK ZORUNDA BAŞKA YOILU VARMI?AYIPLAMAYIN EMEKLİLER ONLARDA EMİR KULU.SİZİN ŞUSU BUSU NEYİNİZE SURİYELİ GARDAŞLARA PARA LAZIM.DÜN ESAD GARDAŞ BUNUN ESET OLDUYA,B.O.P.SİNİ UYGULAMADA EŞ BAŞKANININ TEKERİNİN ÖNÜNE TAŞ KOYUYORYA,CUMA GÜNLERİ CAMİLERDEN VERDİGİNİZ PARA AZ OLMUŞ,ÖRTÜLÜ ÖDENEK PARASIDA CUMHURİYET TARİHİNİN ZİRVESİNDE HARCANDI YETMEDİ,BİRAZDA SİZ ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYUN ÇANIM.BU GÜNE KADAR YAŞADINIZ ÖLMEDİNİZ KURTULURLARDI SİZDEN OLMADI.YAŞAMANIZIN BEDELİNİ SİZDE ÖDEYİN.ADALETLE KALKINDIRMA YAPMAMIZA ENGELSİNİZ DİYORLAR EMEKLİ KARDEŞLER.BİLDİRİM YAPARSAK SİZE İTİRAZ EDER MAHKEMEYE VERİR UGRAŞTIRIRSINIZ.AÇİL B.O.P EŞ BAŞKANININ PARAYA İHTİYACI VAR.SİZ BİR HAFTALIK YASAL SÜREDEN SONRA NE OLDUGUNU ÖGRENMENİZ ÜLKENİN HAYRINA OLUR DİYORLARDA ONUN İÇİN SİZ ŞİMDİKİ KESİNTİNİN NEDENİNİ ÖĞÜRENEMEDİNİZ.SİZLER OYUNUZU VERMEYE DEVAM EDİN SİZLERE YAP YAPTIK YUTUN ŞİFA BULAÇAKSINIZ.UYAN ARTIK EEYYYYYYYY HALKIMMMM.ON BİR YILDIR UYANAMADIN.

 11. murat nalcı says:

  lanet olsun bunlara 290 tl maaşımdan kesinti yapmışlar, zıkkım olsun bunlara

 12. ali doganay says:

  hiç bir ihbar olmadan 380 tl kesilmiş kesinti yapanlara nasıl hitap edecegimi bilmiyorum gerçi nedesek boş evlatlarından çıksın bu milletin AHI

 13. SEMA AYY says:

  bu gün itibariyle maaşımdan 357,- tl kesilmiş bulunmaktadır. ne bir ihbar. ne bir ödeme emri. oldu bitti maaşallah.

 14. savaş kalafat says:

  2001 yılında emekli oldum. bugüne kadar maaş alıyorum. emekli olduğumdan beri öde çalışmaya devam ediyorum. yani benden hala sgk primi kesiyorlar.. şimdi utanmadan maşımın 1/4 tıpanlamışlar. sormadım. mutlaka bir neden söyleyecekler. fazla ödeme vs. yahu verdiğiniz parayla zaten insanları emekli olmaya değil ölmeye mahkum etmişsiniz. bu ülkede 800 tl ile insan sadece ölür. fukaralık sınırı 900 lira iken kimi kandırıp inandırıyorsunuz.

 15. Nurettin YILMAZ says:

  Hatalar düzeltilmeli. Herkes hakettiğini almalı. Lakin hata düzeltme işlemi geriye dönük tarihlerle işletilmemeli. Hatanın anlaşıldığı tarihten itibaren ileriye doğru işletilmeli. Ancak bu hatalı ve yalnış hesapları yaparak, onların yaptığı hesapları ve çalışmaları kontrol eden üstleri, denetçileri, kim varsa hem devleti (kurumu) hem milleti mağdur eden memurlar bulunmalı, anında görevlerine ve memuriyetliğine son verilmeli başka yerlere atama (sürme) yaparak değil. Bir daha da kamu ve özel kurumlarda buna benzer görevler verilmemeli diyorum.

 16. neriman aydem says:

  aptallar siz ne die milleti zor durumda bırakıosunuzzz nalet insanlarrrr bu ülkedeki vatandaşları neden zor durumda bırakıosunuz ki nedn yapıosunuz borçluymusuz salksınızz nedn borclu olalım kı Allah bunu çıkaranı bldıqı gbı yapsn ne dyyım kı…!!!!!!

 17. nazlıcan karaca says:

  emekli maası yanlış hesaplayan aptal memurlardanda kesişlsin nasıl olsa emeklinin agzı var dili yok .emekli hakkını arasa hakkını verecek kanunda yok kanunda onların adamı bu durumda bir emekli olarak onlara allah belanızı versin hakkım haram zıkkım olsun allah yedirmesi diyorum

 18. Nur Berk says:

  Yanlış hesaplama nedeni ile yıllardır eksik maaş alan emeklilerin bu kadar yıl mağduriyetleri gözönünde bulundurularak Eylül 2012 den itibaren defaten ödeme yapmaları gerekiyor.

 19. haydar yalcitas says:

  sgk hesap oyunlariile vakit hacamasina gerekyok Eniyisi emeklileri topltan imha etsin
  onlar verdikleri uckurus maaştan kurtulur emeklilerde surunmekten kurtulur
  sunubilinki emekliolmadan önce ödediğimiz pirimlerle maaş alıyorsunuz
  ve ben hakkımı helâl etmiyorum

 20. ahmet bozer says:

  maaşımızı biz mi hesaplıyoruz. bunun adı ” insan aklıyla alay etmektir’ yok bu vatandaşlar çıldırsın

  istiyorlarsa inanın dedikleri olabilir.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*