Düzenli Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları, Düzenli Spor Yapmanın Vücuda Etkisi, Düzenli Spor Yapmanın Sağlık Açısından Önemi, Günlük Spor Yapmanın Yararları

Uzun sureli ve sağlıklı bir yaşam vücudun göstereceği performansa bağlıdır. Vücudun performansını artırmak spor ve beden eğitimi ile mümkündür. Beden eğitimi bireyin fiziksel aktiviteler aracılığıyla fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden bazı becerileri kazandığı bir süreçtir. Beden ve ruh sağlığı yerinde olan birey etrafındaki bireylerle ve toplumsal kurallarla uyumlu yaşar. Etrafındaki bireylerle olumlu iletişim kurar. Bu davranış içerisinde bulunan bireyler toplumsal düzeni korurlar. Öte yandan beden eğitimi bireylerin sosyal yönlerini geliştirerek kişiliklerinin oluşmasında ve vücudun gelişmesinde önemli rol oynar.

Spor, resmi kurallara dayalı olarak ve birbirleriyle rekabet eden bireyler tarafından yapılan aktivitelerin bütünüdür. Beden eğitimi beden sağlığı ve becerilerini geliştirmeye yönelik etkinlikleri kapsar. Sporda görünür amaç yarışmak ve kazanmak olsa da kişinin sağlığını korumak için de yapılması gerekmektedir. Çünkü spor belli kurallar çerçevesinde mücadele etme, heyecan duyma, yarışma ve ustun gelme amacını içerse de diğer bir amacı da bireyin beden ve ruh sağlığını geliştirmektir. Sağlıklı yaşamak için günlük olarak düzenli egzersizler, yürüme, koşma, yüzme, bisiklete binme vb. spor uygulamaları yapılmalıdır.

Düzenli spor yapmanın yararları şunlardır:

  1. Koroner damarlarda daralma ve tıkanma riski azalır.
  2. Kan dolaşımı ve kanın tüm vücuda yayılması kolaylaşır.
  3. Kandaki alyuvarların sayısı artar.
  4. Büyüme cağındaki çocuk ve gençlerin gelişmelerini hızlandırır.
  5. Kandaki kolesterol seviyesinin düşmesini ve bu seviyenin korunmasını sağlar.
  6. Tansiyonun normal de.erlerde kalmasını sağlar.
  7. Kalbin ritm bozukluklarında hekim gözetiminde yapılacak hareketler tedaviyi destekler.
  8. Astım tipi rahatsızlıklarda soluk almayı kolaylaştıran ve destekleyen hareketler yararlıdır.
  9. Kemik dokusunun güçlendirilmesini sağlar.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*