Askeri Malzeme İhtiyaç Listesi | Kendi Tecrübelerim

Askeri Malzeme Listesi, Askerde Neler Lazım Olur, Askerlik Tecrübeleri, Askere Gitmeden Önce Yapılacaklar, Asker Olacaklara Öneriler, Asker Tavsiyeleri

Askeri malzeme ihtiyaç listesi gidilecek bölgeye göre değişir, sınıflandırma sonucunuz belli olduktan sonra jandarma, piyade, havacı, denizci gibi farklı türlerde bile alınacak giysilerin rengi değişir. Gideceğiniz yer ile ilgili daha önce gidenlerin internette yazdıkları yorumlar önemlidir. Hatta orada askerlik yapan bir önceki dönem askerlere internet üzerinden, forumlardan ulaşmanız bile mümkün olabilir.

Ben askere gitmeden önce forumlarda gideceğim yerle ilgili oluşturulan bir grupta oradaki askerlerden yorumlar almıştım ve hazırlıklarımı ona göre yaptım ve pişman olmadım da. Askerlik yapılacak bazı yerlerde bütün malzemelerden verilmektedir, bazı yerlerde de verilecek malzemeler, giysiler sınırlı kalmaktadır. Acemi birliğinde çorap, iç çamaşırı, havlu, traş malzemelerine ihtiyacınız fazla olacak. Belki gideceğiniz yerde askeri kantinden alabileceğiniz, orada herşeyin olduğu söylenir ancak dediğim gibi gidilecek yere göre değişiklik gösterir bu durumlar. Bazı şeyleri hiç vermeyebilirler bile.

askeri malzeme ihtiyaç listesi

Örneğin ben Jandarma olarak Burdur, Yeşilova ilçesinde askerlik yaptım. Askeri malzeme çok az verdiler bize. Neyse ki ben yedek baya malzeme alıp gitmiştim. Verdikleri içlikler kalitesiz olacaktır muhtemelen. 2. 3. gün içliklerin bacak aralarının yırtıldığını göreceksiniz. Benim gittiğim yer büyük olmadığı için jandarma karakolu olduğu için askeri malzeme satılmıyordu. Dışarında askeri malzeme satan birini çağırdılar herkes parasıyla aldı. O yüzden önceden birçok şeyi almış olduğum için şanslıydım.

Büyük piyade birliklerine gidecekseniz orada askeri malzeme satılır ancak sırada ne kadar bekleyeceğinizi hayal edemezsiniz. Tam malzeme alma sırası geldiğinde sizi içtimaya çağırırlar moraliniz bozulur. Yedek olarak yanınıza aşağıdaki listedekileri alırsanız işinize yarayabilir. Fazladan aldığınız çoraplar için özellikle pişman olmayacaksınız.

Askeri Malzeme Listesindeki İhtiyaçlarını Kendi Tecrübelerime Göre Şöyle Yazıyorum:

 • Askeri çoraplar için özellikle şunu söyleyeyim. Askeri çorap diye satılan içi yünlü gibi acayip bir çorap var, ayak botlar içinde terlediği zaman akşam botu çıkardığınızda ayaklarınızın altı simsiyah olabilir. Askeri çoraplara dikkat etmenizi öneriririm. İçi yolunacak bir malzemeden olmasın. Ama kış dönemine denk gelenler için sıcak tutacak çoraplar olması önemlidir.
 • Oradan alacağınız botlar genel olarak ayağınız vuracaktır ilk hafta ve ayaklarınızın arkasının rahatsız olmasını istemiyorsanız vatka alabilirsiniz.
 • Bot için kaliteli slikon bir tabanlık çok rahat ettirecek sizi. Ancak koku yapmayan cinsen olması lazım. Botların içi hava almıyor çünkü.
 • Başlangıçta abartmadan kantin için biraz bozuk para götürmeniz işinize yarar.
 • Antibakteriyel pudra.
 • Küçük dikiş seti, tırnak makası.
 • Traş kutusu, yüzü tahriş etmeyen kaliteli bir traş bıçağı ve traş köpüğü. Krem losyon falan sizin tercihinize kalmış.
 • Acemilik döneminde size yetecek kadar gittiğiniz mevsime göre uzun çoraplar.
 • Alt ve üst içlik takımı. Normal hayatta giymediğiniz bu giysi kışın sizin ayrılmaz parçanız olabilir.
 • Dolaplara askeri elbiseleri asmak için birkaç tane askı. Askeri elbiseler ağır olacağı için metal askılarınız yamulabilir dikkat edin.
 • Telefon kartı.
 • Kalem ve not defteri.
 • Vakit geçirmek için sevdiğiniz kitapları alabilirsiniz. Askeriyede de muhtemelen kütüphane olacaktır. Rahatça kullanabilirsiniz.
 • Bazı acemi birliklerinde yastık kılıfları kirli olabilir ve yıkama şansınız da olmayabilir. Açık mavi tonlarda bir yastık kılıfı götürmekte yarar var.
 • TERLİK. Büyük ihtimal 1 çift plastik terlik verecekler ama hepsi aynı olduğu için diğerleriyle kesinlikle karışacaktır. Kendi zevkinize göre de plastik bir terlik götürebilirsiniz.
 • Birkaç giyim askeri haki yeşil rengi Fanila ve İç çamaşırı götürmeyi ihmal etmeyin. En fazla 3 adet verirler size.
 • Birer adet Kirli-Temiz çamaşır torbası. Denetlemelerde dolapları kontrol edebilirler ve acemilikte buna dikkat ederler.
 • Eldiven ve Bere de verecekler muhtemelen ama askeriyenin verdiği eldivenler kışın benim elimi sıcak tutmuyordu. Yine haki yeşil kaliteli bir eldiven kışın dışarıda o soğuk tüfekleri tutarken yardımcınız olacaktır.
 • Askere gitmeden önce internette araştırırken heryerde çengelli iğne yazıyordu, götürdüm ve bir kere bile kullanmadım. Çünkü daha iyi bir yöntem var yatak çarşaflarını sabitlemek içi. Çarşafı ranzanın üzerine serersiniz. Üzerine de yatak minderini koyarsınız. Sonra uzun kenarlardan birini çarşafların 2 ucunu yatağın altından düğümlersiniz. Çarşafın bir tarafını düğümleyip yatağa sabitledikten sonra diğer tarafı da minderi hafif kırarak düğümlersiniz. Sonra biraz bombeli bir yatak olur ve üzerine yatınca çarşaf dümdüz olur. Çok gerdirmeyin çarşafın esneme payını geçerseniz yırtılabilir.
 • Oradaki usta askerlere çarşaf düğümleme işini sorarsanız nasıl yaptıklarını görürsünüz.
 • Boyuna asılan asker cüzdanı götürebilirsiniz. Paranız güvenli bir yerde durmuş olur. Heryerde hırsızlık olacak diye birşey yoktur. Ben de korkmuştum bot hırsızlığından falan ancak bazı yerler çok iyi oluyor. Cüzdanımı yatağımın üzerinde bırakabilecek kadar rahattım. İyi arkadaşlar denk geldi.

Herkese hayırlı teskereler.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*