Aşırı Kahve İçmenin Zararları

kahve“Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Var” ancak fincanların sayısı artarsa kahve görme kaybı riskini arttırıyor. Amerikalı bilim adamları bu araştırmayı yaptı. 120 bin kişi üzerinde yapılan araştırma kahve kullanımı konusunda ciddi uyarılar içeriyor.

Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre kafeinli kahvenin aşırı tüketimi görme kaybı riskini arttırabiliyor. Alabama Üniversitesi’ne bağlı göz bilim merkezinin yaptığı araştırmaya göre kafeinli kahveyi fazla tüketenlerin göz merceğini tutan bağlarının zayıflaması ve kopması mümkün.

Araştırmayı yapanlar göz tansiyonu ve göz tabakasında bozulma oranının en fazla İskandinav Ülkelerinde rastlandığını belirtti. Bu ülkelerin kafeinli kahve tüketiminde dünyada ilk sırada olmaları bu araştırmaya esin kaynağı olmuş.

Araştırmaya katılan 120 bin katılımcının kahve içme alışkanlıkları ve göz tansiyonu ile göz tabakalarındaki değişimler incelendi. Araştırma günde 3 fincan ya da daha fazla kafeinli kahve tüketenlerde göz tabakasını tutan bağların zayıflama ve göz tansiyonu riskinin arttığını tespit etti. Bu risk ailesinde göz tansiyonu hastalarının bulunduğu kadınlarda daha yüksek. Araştırmada göz tansiyonu ve göz tabakalarında bozulmayla çay, sıcak çikolata ve gazlı içecekler gibi içinde kafein bulunan diğer içecekler arasında bağlantı bulunmadı.

Bilim adamları göz tansiyonuna tam olarak neyin neden olduğu bilmediklerini ve bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduklarını ifade ediyor. Uzmanlar en yüksek kafein oranının çözünür kahvede çıktığını belirtiyor. Bu anlamda:

  • TÜRK KAHVESİ: %10,1
  • AMERİKAN KAHVESİ: %6,4
  • ARAP KAHVESİ: %5,6

Arap kahvesi koyu kıvamda hazırlandığı ve daha yüksek miktarda kahve kullanıldığı için vücuda diğer kahve çeşitlerinden 2 kat fazla kafein alınıyor.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*