Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Formu İndir

anayasa-mahkemesi-bireysel-basvuru-formuAnayasa Mahkemesi bireysel başvuruları kabul etmeye başladı. Yargıda yeni bir devir daha başlamış oldu. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı hayata geçirildi. Bireysel başvuru hakkından temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edildiğini düşünen herkes yararlanabiliyor. Özgürlük ve güvenlik hakkı diyebileceğimiz haklar, adil yargılanma hakkı, ifade hürriyeti, örgütlenme özgürlükleri bu kapsamda.

Başvuru yapabilmek için önce Yargıtay veya Danıştaydan kesinleşmiş kararın çıkması gerekiyor. Bu kararların da 23 Eylül ve sonrasına ait olması şart.

Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda 172 TL harç alınıyor. Ardından bireysel başvuru formu dolduruluyor. Doldurulan form Anayasa Mahkemesi’ne teslim ediliyor. Şikayetçilerin anayasa mahkemesine gitme zorunluluğu da yok. Yaşadığınız şehirdeki bağlı bulunduğunuz adliyelere de başvuru yapabiliyorsunuz.

Türkiye’de yaşayan yabancılar da bireysel başvuru yapabiliyor. Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olduğu hakları talep edemeyecekler. Seçme ve seçilme hakkı gibi…

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Formunu Aşağıdan İndirebilirsiniz:

Buna Benzer Diğer Yazılar...

2 Yorum

  1. AHMET GÜNDÜZ says:

    6191 sayılı yasa aleyhine MSB lığı tarafından TSK den ayrılışım ile ilgili verdiği red kararına itirazım ,haklı yasal nedenlerim olduğu halde AYİM mahkemesi tarafından düzeltme talebim olduğu halde RED kararı vermiş ve mağdur olmama sebebiyet verilmiştir.İYİ Kİ ana yasa mahkemesine müracaat hakkım doğdu-yasalar insanların haklarını eşit dağıtmaya vesile olan gerekçelerdir.Ülkemi yabancı devlet lere şikayet etmemek için ANAYASA MAHKEMESİNE müracaat hakıkımızın verilmesine vesile olan her kese saygılarımı arz ediyorum.,

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*