Akıllı Telefona Virüs Bulaşır Mı, Nasıl Temizlenir?

Akıllı Cep Telefonuna Virüs Girer mi, Akıllı Telefona Virüs Bulaşır mı, Akıllı Telefon Virüsten Nasıl Korunur, Akıllı Telefon Virüs Temizleme, Akıllı Telefon Antivirüs Programı

Akıllı cep telefonlarındaki virüs tehlikesine dikkat. Küçük bir bilgisayar işlevi gören bu cihazlar korsanların yeni hedefi. Kişisel bilgileriniz, eposta yazışmalarınız, hatta banka şifreleriniz başkalarının eline geçebilir. Ancak çoğu kişi telefonundaki bu riskin farkında değil.

Akıllı Telefona Nasıl Virüs Bulaşır?

akilli telefona virus bulasir mi

Akıllı telefon kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Günümüzde internete erişimin yüzde 55’i cep telefonları üzerinden gerçekleştiriliyor. Cep telefonunda güvenliğin önemsenmemesi bilgisayar korsanlarının işini kolaylaştırıyor. En önemli hedef banka şifreleri. Birçok kullanıcı cep telefonundan şifre üretip ya da SMS’le şifre alarak banka hesaplarına daha güvenli şekilde girmek için kullanılıyor. Virüs yazarları bunun üzerine de güvenlikle ilgili açıkları kullanarak cep telefonuna banka tarafından gönderilen şifreleri çalma yöntemini de bulmuş durumda.

Akıllı Telefondan Virüsler Nasıl Temizlenir ve Telefon Nasıl Korunur?

Cep telefonunda kullanılan güvenlik yazılımlarının fiyatları bilgisayarlarda kullanılanlardan daha ucuz. Hatta ücretsiz antivirüs yazılımları bile var. Kullanıcılar akıllı cep telefonlarında antivirüs güvenlik yazılım kullanmalı, şifrelerine dikkat etmeli, kolay bulunabilir şifreler olmamalı, büyük küçük harf kullanarak alfa nümerik bir şifre üretilmeli, özellikle isim ve doğum tarihini yanyana koyarak şifre oluşturulmamalı, birçok yere girerken aynı şifreyi kullanmamak gerekiyor.

Cep telefonuna uygulama yüklerken mutlaka yazılımcı firmasına dikkat edilmeli. Olabildiğince bilindik şirketlerin uygulamaları indirilmeli.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*