ais.osym.gov.tr İnternet Üzerinden 2012-ÖSYS Üniversite Tercih İşlemleri

ais.osym.gov.tr Internet Uzerinden 2012-OSYS Universite Tercih IslemleriÜniversite adayı öğrenciler tercih süreçlerini bugün tamamlıyor. 3 Ağustos 2012 tarihinde tercih işlemleri sona erecek. Birçok devlet işleminde olduğu gibi bunda da ÖSYM büroları ve ÖSYM merkezi olarak bilinen liselerde tercih işlemleri için büyük bir yoğunluk olacak.

Özellikle baraj puanlarının düşeceği söylentisi ile birçok kişi tercihlerini geciktirdi ve üniversite baraj puanlarının düşmeyeceği YÖK başkanı tarafından yeni açıklandı. Tercihlerini geciktiren birçok kişi son LYS 2012 üniversite tercihlerinin son gününde büyük bir yoğunluk oluşturacaklar ve hatta birçok kişi işlemini yapamayacak.

ÖSYM’nin açıklamasına göre 2012-ÖSYS yerleştirme işlemleri için 2 Ağustos 2012 tarihi saat 17.00 itibariyle toplam 914.859 aday tercih yaptı.

Tercih işlemleri, 3 Ağustos 2012 tarihinde Başvuru Merkezlerinde saat 17.00’de, internet üzerinden bireysel olarak tercih yapacaklar için 23.59’da sona erecektir.

İnternet üzerinden üniversite tercihi yapacak olanlar http://ais.osym.gov.tr adresine TC kimlik numaraları ve ÖSYM aday şifreleri ile giriş yaparak tercihlerini kaydedebilecekler. ÖSYM hem başvuru merkezlerinin hem de http://ais.osym.gov.tr internet sitesinin yoğunluktan dolayı sorun çıkarabileceği konusunda öğrencileri uyarıyor. Tercihlerinizi geciktirmemeniz gerekiyor. 

Tercih işlemleri, Kılavuzda belirtilen esaslar uyarınca gerçekleştirilecektir. Tercih yapacak adayların, 23 Temmuz 2012 tarihinden itibaren ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanan Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini buna göre yapmaları gerekmektedir.

ÖSYM oluşabilecek yoğunluklara karşı da önceden uyarıyı yapıyor. Tercih gönderme süresi uzatılmayacak. Bu nedenle adayların, tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla göndereceklerse süresi içinde bir Başvuru Merkezine gitmeleri; tercihlerini internet üzerinden bireysel olarak yapacakların ise “Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir.” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan Tercih Listesinin bir dökümünü alarak saklamaları gerekmektedir.

Tercih Kılavuzundaki bilgilere ayrıca http://rehberlik.osym.gov.tr adresinden de ulaşabilirler. Arama yaparak istediğiniz üniversitenin bölümlerini daha kolay bulabilirsiniz.

2012 LYS TERCİH KILAVUZU İNDİR

2012 ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME TERCİH KILAVUZU

Buna Benzer Diğer Yazılar...

3 Yorum

  1. seher mete says:

    ösym şifremi unuttum sınavım var nerde gireceğimi bilmiyorum ögrenmem için şifre almam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  2. eylül onur says:

    neden tercih yapamıyoruz ya ösym dogru düzgün bi iş yap bi kerede

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*