2014 Yerel Seçimleri 2013’te Yapılacak, 6 Ay Erkene Alınıyor

Yerel seçimlerin öne alınması artık kesin gibi. Ak Parti, muhalefetin de olumlu yaklaşması halinde yerel seçimlerin 6 ay öne çekilerek 2013’te yapılmasını istiyor. MHP lideri Bahçeli bu isteği uygun olarak görüyor, diğer partiler de olur verirse yerel seçimler 2013 sonbaharda yapılacak.

Ankara’nın uzun süredir konuştuğu konu artık gerçek oluyor. Yerel seçim tarihi öne alınıyor. Muhalefet olur verirse iktidar çalışma başlatmaya hazır. 2014 yılı Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerin kış aylarına denk gelmesi sebebiyle erken bir tarihe çekileceği kulislerde bir süredir konuşuluyordu. Yerel seçimlerin öne çekilmesi için somut adım atıldı ve 2013 sonbaharında sandığa gitme önerisi geçtiğimiz haftalarda Başbakan Erdoğan’a sunuldu. Başbakan’ın hava koşulları nedeniyle seçim tarihinin kıştan önceye çekilmesine sıcak baktığı belirtildi.

Fakat düzenleme için AKP ısrarcı olmayacak. Eğer muhalefet onay vermezse seçimler zamanında gerçekleşecek. Muhalefet de desteklerse yerel seçimler 2013 sonbaharında yapılacak.

Gözler muhalefette. Çünkü bunun için anayasada geçici madde ile düzenleme gerekiyor. Muhalefetten ilk destek MHP’den geldi. Yerel seçimler 6 ay öne çekilirse 2013’ten itibaren 3 yıl üst üste 3 seçim yapılacak. 2014’te Cumhurbaşkanı seçimi, 2015’te de genel seçimler yapılacak.

Ekim ayında meclis açılır açılmaz büyükşehir belediye kanunun görüşülmesi bekleniyor. Böylece yerel seçimlere 13 il daha büyükşehir belediyesi statüsünde katılacak.

Buna Benzer Diğer Yazılar...

1 Yorum

  1. tekin ışık says:

    bencede erken alınsın çok iyi olur

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*