2013 SBS Lise Tercih Kodları | Tercih İşlemleri

SBS sınav sonuçlarına göre öğrencilerin lise tercih süreci başladı Tercihler 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak. Öğrencilerin merak ettiği bir diğer konu da kaç tercih yapılacağı. SBS 2013 lise tercihlerinde 10 adet tercih hakkınız bulunmaktadır.

sbs-2013Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak?

TERCİHLERLE NASIL YAPILIR ADIM ADIM LİSE TERCİH İŞLEMLERİ

 1. Tercihler öğrenci velisi tarafından 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında en fazla 10 (on) tercih olmak üzere http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya  https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların  tercih kodlarına göre yapılacaktır. Tercih yapamayanlar için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci adına velisinin doldurup imzalayarak verdiği Ek-1’deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak veli adına yapacaktır.
 2. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır.
 3. Tercihlerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme e­kılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacaktır.
 4. Elektronik ortamda onaylanan “Tercih Başvuru Bilgileri Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.
 5. Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e­okul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.
 6. Okulların kayıt­kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler bu kılavuzun II. bölümünde açıklanmaktadır. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.
 7. Tercih başvurusu sadece 1 (bir) kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden tercihler, bir önceki yıl okul taban puanlarına ve öncelik sırasına dikkat edilerek yapılmalıdır.
 8. Mülakat, mülakat ve beden yeterliliği ile özel yetenek sınavı sonucuna göre veya sağlık nedeniyle kaydı yapılamayan öğrenciler tekrar tercih başvurusu yapamayacaklarından tercihlerini bu hususu göz önünde bulundurarak yapmaları gerekmektedir.
SBS 2013 LİSE TERCİH KODLARINI AŞAĞIDAN İNDİREBİLİRSİNİZ:

***SBS 2013 için kullanılacak TABAN VE TAVAN PUANLAR LİSE TERCİH KODLARI LİSTESİNİ BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

2013 SBS LİSE TERCİHLERİ NASIL YAPILIR, TERCİH REHBERİ, ÖNERİLER

Başarı Sırası mı, Puan mı Önemli?

Öncelikle SBS 2013 puanınızı değil başarı sıranızı dikkate alarak lise tercihlerinizi yapın. OYP’ye göre 196 barajını aşan her öğrencinin tercih listesi hazırlama hakkı bulunuyor.

Yerleştirme İşlemleri Neye Göre Yapılıyor?

Yerleştirme işlemi okulların kontenjanları ve bu okulları tercih eden öğrencilerin puanları göz önünde bulundurularak, gerçekleştiriliyor.

Tercihlerinizi yaparken listenizdeki okulun geçen yıl en son giren öğrencinin başarı sırasına dikkat etmeniz gerekiyor. Puanınız yakın olsa bile sıralamalar arasında çok fark varsa tercihlerinizin tutmama riski büyüktür.

OYP’ye Göre Hangi Liseleri Tercih Edebilirsiniz?

 • Fen Liseleri,
 • Sosyal Bilimler Liseleri,
 • Anadolu Liseleri,
 • Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri ile Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri,
 • Tapu ve Kadastro Anadolu Meslek Lisesi,
 • Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi, Denizcilik Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi,
 • Kız Teknik ve Meslek Liseleri ile Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri,
 • Ticaret Meslek Liseleri (Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Anadolu İletişim Meslek Lisesi, Adalet Meslek Lisesi Programı),
 • Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri (Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi),
 • Anadolu Öğretmen Liseleri
 • Anadolu İmam-Hatip Liseleri
 • Anadolu Sağlık Meslek Liseleri

Tercih Sonuçlarına Göre Kaç Lise’de Yedek Kazananan Olabilirsiniz?

Yedek yerleştirme sonucunda en fazla 3 lise tercihinizde yedek olarak kazanabilirsiniz. Asil olarak kazanan öğrenciler okula kayıt yaptırmazsa yedek olarak siz kayıt yaptırabilirsiniz. Örneğin 7. tercihinize yerleştiğinizde tercih listenizde yer alan 6., 5. ve 4. okulun yedek listesinde yer alırsınız.

SBS TERCİH YAPMA MOTORU-ROBOTU 2013

Buna Benzer Diğer Yazılar...

72 Yorum

 1. doz tayfun says:

  gerçekten çürük bu sistem…3 gündür gece gündüz uğraşıyorum ama tercih yapmam gereken link sürekli hata veriyor. bir türlü sistemin içine girmeyi başaramadım.netten e-okul linkine girip tercihini yapabilen var mı ? cidden çok merak ediyorum. bende mi bi arıza var

 2. zülfiye encü says:

  ben daha sınava girmedim bilmiyorum arkadaşlar<3

 3. oktay says:

  tercihlerim de yedekleri tutturdum mu bilmiyom haberi olan varsa yazsın

 4. sami says:

  bugun sınavsız meslek lıseleri belli olacaktı amma vbs de yok

 5. Nur gökgöz says:

  Ben de asıl olarak hiçbir yere gidemedim yedeklerden bekliyorum kayıt yaptırmalı miyim okula gecen gün gittim internetten düz Lise kayıti yap dediler e okuldan nasıl düz Lise kayıti yaptırabilir miyim yardım eder mısınız ?

 6. büşraa says:

  admin bende rümeysayla aynı durumda kaldım şimdi okula gitsem beni kaydede bilirilermi

  • HABERCİL says:

   Sınavsız öğrenci alan düz liselere kayıt yaptırabilirsiniz veya E-okuldan meslek lisesi tercihi yapabilirsiniz.

 7. menekşe yılmaz says:

  ben sağlık meslek lisesinde 123. yedekteyim girebilirmiyim sağlık meslek lisesine??

 8. burçak aydın says:

  2. tercih yapılcakmı haberi olan varsa haber versin.

  • HABERCİL says:

   2. tercih değil de yedek listesinden kazanırsanız onun kayıtlarını yaptıracaksınız.

 9. yusuf turan says:

  yaa ben sağlığa gitmeyi istiyom 9. yedekten girebilirmiiym cecaplarmısınız lütfennnnn

 10. Ayşenur says:

  Ticarete asil yedek sırada 72.sıradayım dedim girebilirmiyim

 11. Fırat says:

  Ben 10tane tercih yaptım meb de 4tanesinin sonucu gözüküyor diğerlerinin sonuç yerlernde bir açıklama yazmıyor nasl öğrenicem ya :S

 12. merve can says:

  Ya ben hiç anlamadım bu seneki işlerden her şey çok karışık.
  Şimdi geleyim soruma; ya ben tercih listesini yaptım ama hiç bir okulu kazanamamışım sadece turizm lisesinde yedek listedeyim ama onuda beklemek istemiyorum açıkta kalmak istemem çünkü 300. sırada falanım simdi mesela gidip sınavsız öğrenci alan bir okula kaydımı yaptırabilir miyim? ve hangi tarihler arasında yaptırıcam? hemen cevap verin ya aciill.

 13. arda turan says:

  puanın 154.258 galatasaray lisesine gidermiyim

  • HABERCİL says:

   Tercih sonuçları açıklandı zaten. Tercihlerinin arasında Galatasaray Lisesi var mıydı?

   • HATİCE YILMAZ says:

    ben tc mı yazıyorum okul numarmıda yazıyorum (onunde 2012 yazısı ile ) ama sonuclar gelmıyorrrrrr lutfen yardım edın

 14. Ayşenur says:

  Yaa 72. yedek sıradan ticarete girebilirmiyim lütfen yanıtlayın ://

 15. rümeYSA says:

  yha bn lise tercihimi yapmadım nasıl yapcamı bilmiyorum okul yapmadı kendin yap dediler ne yapcağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olun cok zor durumdym…:(

  • HABERCİL says:

   Tercihler çoktan geçti (8 Ağustos). Artık SBS ile yerleşebileceğiniz bir liseye gidemezsiniz. Bundan sonra sınavsız öğrenci alan düz lise ve meslek liselerine kaydınızı yaptırabilirsiniz.

  • Fırat says:

   Okulu şikayt et be

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*